wtorek, 23 kwietnia 2024
2 C
Swarzędz

W Swarzędzu 1900 zł za tonę węgla

Na początku tygodnia do gminy dotarły pierwsze transporty węgla, który swarzędzanie będą mogli zakupić po preferencyjnej cenie. - Cenę węgla, po skalkulowaniu wszystkich kosztów, określiliśmy na 1900 zł od tony i w takiej cenie sprzedajemy go uprawnionym mieszkańcom – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. To mniej niż przewiduje ustawa „węglowa”.

Zobacz także

- Reklama -

150 ton na początek

Swarzędz, jako jedna z pierwszych miejscowości w okolicy rozpoczęła – zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych – dystrybucję węgla wśród swoich mieszkańców. Na Skład Opału w Kobylnicy (ul. Poznańska 101), z którym miasto podpisało umowę, dotarły już pierwsze transporty tego paliwa. To łącznie 150 ton, o czym podczas okolicznościowej konferencji prasowej zorganizowanej właśnie w Kobylnicy mówił we wtorek burmistrz Marian Szkudlarek: – Jako samorząd, jako osoby mające pomagać mieszkańcom postanowiliśmy włączyć się w proces dystrybucji węgla. W tym roku mamy zamówienia na ok. 700 ton. Otrzyma go ok. 500 swarzędzkich rodzin, tyle wniosków o zakup węgla wpłynęło do wczoraj do Ośrodka Pomocy Społecznej – wyliczał gospodarz miasta. Jak z kolei przypomniała Agnieszka Maciejowicz, dyrektor swarzędzkiego OPSu, o zakup węgla od gminy mogą ubiegać się osoby, które są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego. Do tej pory z wnioskiem o tego typu dotację wystąpiło do OPSu ponad 3 tys. mieszkańców, gmina zatem czeka na kolejne zamówienia dotyczące sprzedaży węgla.

Tona tańsza niż w ustawie

Dostawcą „miejskiego” węgla jest PGE Paliwa Spółka z o.o., a gmina organizuje jego transport do Kobylnicy z Konina. Ze Składu Opału w Kobylnicy mieszkańcy będą mogli odebrać go samodzielnie lub skorzystać z transportu oferowanego przez to przedsiębiorstwo. Warto odnotować, że w naszej gminie, decyzją władz miasta, węgiel jest tańszy niż 2 tys. zł, czyli w cenie korzystniejszej niż przewiduje ustawa w tej sprawie: – Cenę węgla, po skalkulowaniu wszystkich kosztów, określiliśmy na 1900 zł od tony i w takiej cenie sprzedajemy go uprawnionym mieszkańcom. Cieszę się, zwłaszcza wobec pierwszego ataku zimy, że udało nam się tak szybko, jako jednej z pierwszych gmin, uruchomić jego dystrybucję. Otrzymaliśmy od dostawcy zapewnienie, że paliwo jest dobrej jakości – podkreślał burmistrz. W „węglowej” ofercie gminy, jak jednocześnie poinformowano podczas spotkania, znajduje się tzw. groszek oraz orzech.

Miasto czeka na zamówienia

Zaapelowano także do pozostałych uprawnionych mieszkańców, którzy chcieliby kupić sprowadzany przez Swarzędz węgiel o jak najszybsze składanie wniosków w tej sprawie, co umożliwi miastu sprawne organizowanie kolejnych dostaw. Szczegółowe informacje na temat procedur oraz wzór wniosku dostępny jest na stronie www.swarzedz.pl. Przypominamy, że oprócz danych osobowych i gospodarstwa domowego, którego zakup węgla dotyczy, we wniosku należy podać także m.in. ilość węgla, którą zamierzamy zakupić, rodzaj węgla wykorzystywanego do ogrzewania nieruchomości, ważne będzie także przekazanie informacji dotyczących posiadania uprawnienia do dodatku węglowego. Wypełnione wnioski należy składać na piśmie w OPSie lub przesłać do ośrodka mailem. Po złożeniu wniosku należy czekać na kontakt ze strony OPS.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -