piątek, 23 lutego 2024
10.3 C
Swarzędz

Jak radzą sobie swarzędzcy bezdomni?

Zima to wyjątkowo trudny czas dla bezdomnych, dlatego też jak co roku o tej porze wraca temat opieki nad tymi osobami. Jak pod tym względem jest w naszej gminie?

Zobacz także

- Reklama -

Z danych, które otrzymaliśmy z Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że obecnie na terenie Swarzędza przebywają tylko 2 osoby bezdomne. Ale cały czas służby publiczne skrupulatnie przeczesują miejsca, w których bezdomni mogą się pojawiać: opuszczone budynki, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze, czy po prostu klatki schodowe. – Aktualnie na terenie gminy przebywają dwie osoby bezdomne, które nie chcą skorzystać z pomocy w formie schronienia. W okresie zimowym, wzorem lat ubiegłych, pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu wspólnie z pracownikami Straży Miejskiej w Swarzędzu na bieżąco monitorują miejsca, gdzie mogłyby przebywać osoby bezdomne i prowadzą rozmowy na temat możliwości skorzystania z różnych form wsparcia, w tym przede wszystkim schronienia – mówi w rozmowie z „TS” Karolina Olkiewicz-Różalska ze swarzędzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dodając że osoby bezdomne ze Swarzędza kierowane są przez służby publiczne do ośrodków prowadzonych przez Stowarzyszenie „MONAR” w Poznaniu, Pile, Gościejewie, Zielińcu i Rożnowicach. W tym roku ze skierowania do takiej placówki skorzystały 22 osoby (ich pobyt w schroniskach finansuje miasto).

Stop dla nietrzeźwych

Kłopot w tym, że nie wszyscy bezdomni chcą korzystać z gościnności takich placówek. Powód? Bardzo często alkohol: – Do ośrodków dla bezdomnych przyjmowane są tylko osoby trzeźwe, a w placówkach obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Dlatego też są osoby bezdomne, które wolą koczować na zewnątrz, a my nie możemy nikogo zmusić, by przeniósł się do schroniska – rozkłada ręce Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej. – Alkohol nadużywany w jesienno-zimowych warunkach jest dodatkowym czynnikiem, który powoduje, że ryzyko utraty życia wzrasta. Staramy się jednak patrolować miasto i pod tym kątem – tłumaczy szef funkcjonariuszy, podkreślając, że ostatnie kontrole miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać bezdomni nie wykazały, aby ktokolwiek znajdował się w niebezpiecznej dla życia i zdrowia sytuacji. Ale wiele też zależy w tym względzie od życzliwości i wyrozumiałości samych mieszkańców: – Prosimy mieszkańców, aby w tym najchłodniejszym okresie roku nie wyganiać osób bezdomnych z ciepłych miejsc, jak klatki schodowe, korytarze. To może być jednoznaczne ze skazaniem kogoś na śmierć z wychłodzenia – apeluje P. Kubczak.

Nie tylko schroniska

Bezdomni, którzy jednak odmawiają transportu do schroniska mogą w Swarzędzu liczyć na tzw. pomoc doraźną: – Pozostający w kryzysie bezdomności mogą skorzystać również z pomocy w formie zasiłków celowych z przeznaczeniem na zakup leków, żywności, odzieży, obuwia, środków czystości czy artykułów higienicznych; zasiłków stałych, okresowych czy ubezpieczenia zdrowotnego, jak również z nieodpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego, terapeuty ds. uzależnień. Ponadto ww. osoby mogą korzystać z pomocy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Swarzędzu, os. Kościuszkowców 26, gdzie mogą codziennie od poniedziałku do piątku otrzymać chleb, a także mogą się częstować jedzeniem pozostawianym przez mieszkańców Gminy w jadłodzielni, która znajduje się prze Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu – wylicza K. Olkiewicz-Różalska. Do dyspozycji bezdomnych jest też tzw. ogrzewalnia, znajdująca się w Poznaniu przy ul. Krańcowej 10. W okresie jesienno-zimowo-wiosennym (od października do końca maja) placówka oferuje – przez cały tydzień – schronienie w ogrzewanym pomieszczeniu: od 19.00 wieczorem do 7.00 rano. – Osoby potrzebujące mogą tam również skorzystać z łaźni, przebrać się w czystą odzież, skorzystać z posiłku i ciepłego napoju, czy poradnictwa terapeuty ds. uzależnień oraz pracownika socjalnego – podkreśla przedstawicielka OPSu. Pobyt w ogrzewalninie wymaga skierowania z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Prośbę o interwencję w sprawach osób bezdomnych skierować można do Straży Miejskiej (tel. (61) 65-10-986), na Policję (tel. 61 841 48 00 ) oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej (tel. 61 651 26 50), czy miejscowego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (tel. 888 356 749).

- Reklama -
- Reklama -