czwartek, 23 maja 2024
17.1 C
Swarzędz

Gmina wyznaczyła miejsca na przeterminowane leki

Przeterminowane medykamenty można odtąd oddawać nie tylko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rabowicach. Gmina uruchomiła 6 dodatkowych miejsc, do których mieszkańcy mogą przynosić leki.

Zobacz także

- Reklama -

Przeterminowanych leków nie wolno tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Zawierają bowiem związki chemiczne, które mogą działać niekorzystnie na glebę i wodę. Dlatego nie powinno się ich też wyrzucać do toalety. Do niedawna odbiór tego typu odpadów organizował w naszej gminie ZM GOAP, umożliwiając aptekom ich przyjmowanie od mieszkańców, które następnie 4 razy w roku były odbierane stamtąd przez Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Była to jednak usługa dodatkowa. Wraz z opuszczeniem przez gminę GOAPu i przejęciem przez ratusz zadań związanych z organizacją gospodarki na swoim terenie, zrezygnowano z niej, tłumacząc to zbyt wysokimi kosztami. Przeterminowane leki można było odtąd dostarczać tylko do tzw. PSZOKa, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Rabowicach. Był to jednak spory kłopot dla wielu – zwłaszcza starszych – mieszkańców. Dlatego też gmina uruchomiła na swoim terenie 6 dodatkowych punktów, w których będzie można zostawiać przeterminowane medykamenty: – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom naszej gminy oraz w odpowiedzi na uwagi przekazane w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych dot. systemu gospodarki odpadami komunalnymi pragniemy poinformować, że ruszył pilotażowy program zbiórki przeterminowanych leków na terenie naszej gminy, w ramach którego mieszkańcy będą mogli oddać przeterminowane leki dodatkowo do kilku wyznaczonych miejsc w godzinach ich funkcjonowania – poinformował ratusz.

Wspomniane miejsca to: Urząd Miasta i Gminy (ul. Rynek 1), Straż Miejska (ul. Dworcowa 24), Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Poznańska 25), pływalnia “Wodny Raj” (ul. Kosynierów 1), Biblioteka (os. Czwartaków 1), Biblioteka (os. Raczyńskiego 19). Jak jednocześnie poinformowała gmina, leki należy oddawać bez zewnętrznego opakowania, który wraz z ulotką należy wyrzucić do śmieci. Do wystawionych w punktach pojemników można wrzucać: przeterminowane i niepotrzebne tabletki (w blistrach), kapsułki, czopki, proszki (szczelnie zamknięte), syropy, maści, żele, roztwory, krople. Nie wrzucamy tam natomiast opatrunków, zużytych igieł, strzykawek, aerozoli, termometrów, glukometrów, pustych blistrów po tabletkach.

- Reklama -
- Reklama -