środa, 12 czerwca 2024
14.8 C
Swarzędz

Ponad 130 tys. zł na izbę wytrzeźwień

Nieco ponad 130 tys. zł samorząd naszej gminy przekaże w tym roku powiatowi poznańskiemu na zlecenie prowadzenia izby wytrzeźwień dla mieszkańców powiatu, w tym naszej gminy. To 30 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

Zobacz także

- Reklama -

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej samorządowcy przyjęli – jednogłośnie – projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi poznańskiemu na pokrycie kosztów związanych ze zleceniem prowadzenia izby wytrzeźwień, do której trafiają również mieszkańcy naszej gminy. Zgodnie z ustawą o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, organizować i prowadzić takie obiekty mogą wyłącznie miejscowości liczące ponad 50 tys. mieszkańców lub powiaty, dlatego też Swarzędz – podobnie jak inne okoliczne gminy – zmuszony jest przekazywać Starostwu Powiatowemu środki na ten cel. W tym roku – jak poinformowano – będzie to nieco ponad 130 tys. zł, czyli 30 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym: – Powiat poznański podjął się realizacji tego (…) zadania, a jednostki samorządu szczebla gminnego, w tym gmina Swarzędz, zabezpieczyły w budżetach na rok 2023 odpowiednie środki proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Według sprawozdania za I półrocze 2022 r. do izby wytrzeźwień przewieziono łącznie 705 osób z terenu powiatu poznańskiego, w tym 128 z terenu gminy Swarzędz (18%). Dotacja udzielona przez Gminę Swarzędz w kwocie 130059,00 zł stanowić będzie blisko 12,8% łącznej kwoty dotacji udzielonych przez gminy z powiatu poznańskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Odnotujmy, że funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji odwożą nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, gdy ci znajdują się w stanie zagrażającym ich życiu bądź zdrowiu. Mundurowi w takich przypadkach nie są bowiem w stanie zapewnić im opieki medycznej. Rocznie do ośrodka przy ul. Podolańskiej w Poznaniu – z którego „gościnności”, oprócz mieszkańców gmin powiatu poznańskiego, korzystają także poznaniacy – trafia ok. 5 tys. osób.

- Reklama -
- Reklama -