czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

Swarzędz ciągle z najniższym bezrobociem

Styczeń to – po grudniu – kolejny miesiąc, w którym w naszej gminie utrzymuje się najniższe bezrobocie. Tak niskiego nie notowano w Swarzędzu od co najmniej 10 lat. To też kolejny miesiąc z bardzo małą liczbą ofert pracy.

Zobacz także

- Reklama -

Jak informowaliśmy przed miesiącem, grudzień przyniósł najniższy poziom bezrobocia w naszej gminie od wielu lat. Powiatowy Urząd Pracy odnotował wówczas zaledwie 253 mieszkańców naszej gminy, którzy zarejestrowali się w poznańskim pośredniaku. Okazuje się, że spadkowy trend nadal się utrzymuje, bo liczba bezrobotnych w pierwszym miesiącu nowego roku jest w zasadzie na tym samym poziomie. Mimo wysokiej inflacji i kryzysu gospodarczego oraz trudnej sytuacji w wielu branżach, a co za tym idzie – likwidacji małych rodzinnych firm, które z powodu podwyżek prądu czy gazu podjęły decyzje o zamknięciu swojej działalności, bezrobocie w naszej gminie na razie nie wzrasta. Podobnie jest i w całej Aglomeracji Poznańskiej. Jak zatem wygląda sytuacja w styczniu? W minionym miesiącu liczba bezrobotnych mieszkańców Poznania i 17 okolicznych gmin powiatu poznańskiego wyniosła 5,9 tys. osób, z czego 3,7 tys. to mieszkańcy Poznania, a 2,2 tys. osób to mieszkańcy powiatu poznańskiego. W tej liczbie są także mieszkańcy gminy Swarzędz. W styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu było ich zarejestrowanych  255 (w tym 146 to panie). Znacznie zmniejszyła się również liczba osób długotrwale bezrobotnych – jest ich zaledwie 75. Spadła też zdecydowanie liczba mieszkańców, którzy pozostając na bezrobociu mają prawo do pobierania comiesięcznego zasiłku – to zaledwie 62 osoby. W styczniu bezrobotnym swarzędzanom przedstawiono tylko 34 oferty zatrudnienia, pracę podjęło 23 mieszkańców. W pierwszym miesiącu 2023 r. w poznańskim PUP zarejestrowało się też 11 osób bez statusu osoby bezrobotnej.

- Reklama -
- Reklama -