wtorek, 5 marca 2024
3 C
Swarzędz

Od piątku nowe utrudnienia komunikacyjne w Kobylnicy

W piątek 24 lutego br. w rejonie przejazdu kolejowego w Kobylnicy, gdzie trwa budowa tunelu – zostaną wprowadzone poważne zmiany komunikacyjne. Ulica Swarzędzka zostanie połówkowo zamknięta. Ruch kołowy będzie możliwy jedynie z kierunku od strony drogi wojewódzkiej nr 194. Przeciwległy kierunek ruchu zostanie poprowadzony objazdem ulicami: Polna, Krótka i Dworcowa.

Zobacz także

- Reklama -

Trwa budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Kierowcom przypominamy o utrudnieniach w tej części gminy: na ul. Dworcowej – na odcinku od ul. Krótkiej do ul. Swarzędzkiej – obowiązuje ruch jednokierunkowy. Od kilkunastu dni w okolicy obowiązuje też nowa lokalizacja przystanków autobusowych znajdujących się na ul. Swarzędzkiej – zostały one przesunięte kilkadziesiąt metrów w kierunku Swarzędza, co związane było z koniecznością zajęcia części terenu przy miejscowej pętli autobusowej przez ciężki sprzęt budowlany. Póki co, ruch w rejonie inwestycji odbywa się w miarę płynnie, ale w najbliższy piątek, 24 lutego br.  może się to zmienić. Wówczas bowiem planowane jest wprowadzenie poważniejszych zmian w lokalnej organizacji ruchu. Miałyby one objąć układ komunikacyjny na skrzyżowaniu ulic Swarzędzka – Poznańska. Nastąpi też połówkowe zamknięcie samej ul. Swarzędzkiej. Jak dowiedzieliśmy się w poznańskim Zarządzie Dróg Powiatowych, który jest głównym inwestorem całego przedsięwzięcia, ul. Swarzędzka w najbliższym czasie stanie się drogą jednokierunkową: – W pierwszej kolejności zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu dla ul. Swarzędzkiej, od ul. Dworcowej do ul. Polnej. Swarzędzka będzie jednokierunkowa, ruch będzie możliwy w kierunku Swarzędza. W przeciwnym kierunku ruch poprowadzony zostanie ul. Polną, Krótką i Dworcową. Dworcowa dalej pozostanie jednokierunkowa od ul. Krótkiej do ul. Swarzędzkiej – zapowiada w rozmowie z „TS” Katarzyna Fertsch, rzecznik prasowy ZDP w Poznaniu.

Po wprowadzeniu tych zmian – najprawdopodobniej w marcu – tymczasowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać również na krzyżówce ul. Swarzędzkiej z drogą wojewódzką, co związane będzie z rozpoczynającymi się pracami nad budową w tym miejscu ronda: – Następnie zmiana obejmie skrzyżowanie drogi powiatowej nr 2407P (ul. Swarzędzka – przyp. red.) z drogą wojewódzką nr 194. Od strony istniejących lokali handlowych zostanie zbudowana tymczasowa jezdnia, po której będzie odbywał się ruch dwukierunkowy. A istniejąca jezdnia zostanie zamknięta dla ruchu – wyjaśnia przedstawicielka ZDP, dodając że z kolei objazd dla samochodów ciężarowych zostanie poprowadzony przez Poznań. Niestety, wciąż nie są znane dokładne terminy wprowadzania tych zmian. – Nie mamy jeszcze takiej informacji od wykonawcy – mówi K. Fertsch. Wykonawcą tej inwestycji, przypomnijmy, jest firma STRABAG Sp. z o.o., a całe przedsięwzięcie ma pochłonąć blisko 50 mln zł. Ok. 14 mln zł wyłożyła na to zadanie gmina Swarzędz, resztę pokrywa PKP PLK (ponad 20 mln) oraz powiat poznański (17 mln) i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt jest także współfinansowany przez Unię Europejską. Zakończenie prac przewidywane jest obecnie na II połowę br. Z kolei o terminach wprowadzania wspomnianych zmian komunikacyjnych w Kobylnicy będziemy informować w miarę pojawiania się wiadomości na ten temat.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -