poniedziałek, 27 maja 2024
21 C
Swarzędz

Klinika Bocian w Poznaniu pomaga zabezpieczyć płodność

Współczesna medycyna umożliwia zabezpieczenie płodności kobietom i mężczyznom posiadającym odpowiednie wskazania medyczne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla par, które chciałyby posiadać w przyszłości potomstwo, jednak są obciążone ryzykiem utraty płodności na skutek różnych chorób lub leczenia onkologicznego. Specjalistyczną pomoc dla takich osób w Poznaniu oferuje Klinika Bocian.

Zobacz także

- Reklama -

Czym jest zabezpieczenie płodności?

Zabezpieczenie płodności ma za zadanie ochronić możliwości rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którym grozi realne zagrożenie jej utraty lub pogorszenia spowodowanego przez np. chorobę nowotworową, leczenie onkologiczne, radioterapię czy chemioterapię. Zabezpieczyć płodność mają możliwość również osoby spodziewające się leczenia operacyjnego na jajnikach czy jądrach, a także kobiety cierpiące na endometriozę oraz przedwczesne wygasanie funkcji jajników, wskutek czego przestają prawidłowo funkcjonować i uniemożliwiają zajście w ciążę.

Jakie są metody zabezpieczenia płodności?

Zabezpieczenie płodności polega na zamrożeniu komórek jajowych lub plemników, które można wykorzystać w przyszłości do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, a także inseminacji domacicznej. W przypadku kobiety pierwszym etapem zabezpieczenia komórek jest stymulacja jajników za pomocą terapii hormonalnej. Jej przebieg monitoruje lekarz za pomocą wizyt kontrolnych, badań USG i hormonalnych. Stymulacja kończy się zabiegiem punkcji jajników, podczas której pobiera się komórki jajowe w celu ich zamrożenia i dalszego przechowywania. U mężczyzny wygląda to nieco prościej. Przed pobraniem nasienia do mrożenia konieczne jest wcześniejsze zbadanie próbki ejakulatu. Jeśli nasienie kwalifikuje się do procedury, musi on powstrzymać się od współżycia przez kilka dni oraz unikać dużego wysiłku fizycznego i używek. Co ważne do zabezpieczenia płodności niezbędne jest, aby pacjenci wykonali wcześniej określone badania m.in. w kierunku HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby i grupy krwi.

Czy wiek wpływa na zabezpieczenie płodności?

Warto podkreślić, że w przypadku kobiet wiek stanowi ważny czynnik dotyczący zabezpieczenia płodności. Dlaczego? Otóż jest to ściśle związane z tzw. rezerwą jajnikową, czyli z potencjałem rozrodczym. Z wiekiem liczba pęcherzyków, które będą zdolne do przekształcenia się w dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową zaczyna się zmniejszać i pogarsza się też ich ogólna jakość. W rezultacie im młodsza będzie kobieta, tym z reguły więcej uda się uzyskać komórek, które będą miały później szansę doprowadzić do ciąży.  Wprawdzie przyjmuje się, że mężczyźni zachowują płodność do końca życia, co wyraźnie odróżnia ich od możliwości rozrodczych kobiet. Jednak liczne badania pokazują, że z wiekiem również u mężczyzn pogarsza się jakość nasienia. 

Gdzie można zabezpieczyć płodność w Poznaniu?

Profesjonalnym miejscem, gdzie można zabezpieczyć swoją płodność w Poznaniu, jest Klinika Bocian zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. Nowoczesna placówka oferuje pacjentom fachową opiekę doświadczonych specjalistów wspomaganego rozrodu i embriologów, którzy pomogli już wielu parom zmagającym się z niepłodnością. W Klinice Bocian w Poznaniu mężczyźni mogą oddać nasienie do mrożenia w specjalnie przeznaczonym do tego komfortowym pokoju. Po oddaniu ejakulatu materiał niezwłocznie trafia do laboratorium, gdzie zostaje przygotowany do procesu zabezpieczenia. Placówka zapewnia również komfortowe sale zabiegowe dla kobiet, u których ma zostać wykonana punkcja jajników.

W przypadku chęci skorzystania z metod zabezpieczających płodność w Klinice Bocian w Poznaniu, należy kontaktować się bezpośrednio z placówką telefonicznie: +48 61 635 00 55 lub mailowo: poznan@klinikabocian.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -