czwartek, 21 września 2023
22.9 C
Swarzędz

Jest wykonawca, kiedy rozbiórka wiaduktu?

Prawie 16 mln zł ma kosztować przebudowa wiaduktu nad ul. Piaski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała właśnie wykonawcę tej inwestycji. Na razie jednak nie wiadomo kiedy dokładnie rozpocznie się rozbiórka tego obiektu: - Poczekajmy do zakończenia postępowania przetargowego – mówi nam rzecznik prasowy GDDKiA.

Zobacz także

- Reklama -

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – jak już w międzyczasie informowaliśmy – zdecydowała o rozbiórce wiaduktu nad ul. Piaski i wybudowaniu w tym miejscu nowej estakady. W grudniu został ogłoszony przetarg na wykonawcę tej inwestycji, który właśnie został rozstrzygnięty. – W prowadzonym postępowaniu przetargowym dotyczącym rozbudowy wiaduktu nad ulicą Piaski w Swarzędzu wpłynęło dwanaście ofert. Oferta, którą złożyła firma STRABAG Sp. z o.o. została wybrana jako najkorzystniejsza. Firma zadeklarowała wykonanie prac za kwotę 15 922 756,13 zł.  Jeśli od dokonanego wyboru nie wpłynie odwołanie to zostanie podpisana umowa. Termin realizacji to 24 miesiące od dnia podpisania umowy – informuje Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nadal jednak nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace drogowe w tej części miasta: – Na ten moment trudno określić kiedy to będzie. Poczekajmy do zakończenia postępowania przetargowego – dodaje przedstawicielka GDDKiA, którą zapytaliśmy o terminy tej inwestycji. Można jednak przypuszczać, że stanie się to już w przyszłym miesiącu, pod warunkiem, że nie wpłyną wspomniane odwołania. Kontrakt, przypomnijmy, ma objąć łącznie wykonanie nad ul. Piaski dwóch niezależnych obiektów żelbetowych – jednoprzęsłowych, dedykowanych osobnej obsłudze nitek na drodze krajowej nr 92. Inwestycja będzie polegała też na przebudowie chodników pod wiaduktami wzdłuż ul. Piaski wraz z murami oporowymi. Nośność estakady zostanie w ten sposób dostosowana do europejskich norm obciążeń ruchem samochodowym (klasa 1) oraz do obciążeń pojazdów wojskowych kołowych i gąsienicowych.

Prace drogowo-budowlane w tej części miasta, o czym już informowaliśmy, spowodują utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców gminy. W trakcie przebudowy wiaduktu ruch na drodze krajowej nr 92 zostanie co prawda utrzymany, będzie się jednak odbywał jedną jezdnią, która stanie się jezdnią dwukierunkową. Na ul. Piaski natomiast – z wyjątkami – będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Jak w międzyczasie poinformowała GDDKiA, możliwe jest takżezamykanie tej ulicy w godzinach nocnych (od 22:00 do 6:00) oraz na czas wykonywania robót związanych z wyburzaniem starego wiaduktu i podczas budowy nowego, jednak nie dłużej niż łącznie 1 miesiąc dla każdej jezdni. Co więcej, GDDKiA dopuszcza też zamykanie ul. Piaski dla ruchu do 4 godzin poza okresem szczytów komunikacyjnych maksymalnie 3 razy w tygodniu (szczyt komunikacyjny poranny w godzinach 6:00 – 9:00, popołudniowy w godzinach 13:00 – 16:00). W międzyczasie, przypomnijmy, niezadowolenie z tej inwestycji wyraziły władze gminy, które skrytykowały zbyt długi termin jej realizacji i tym samym czas obowiązywania utrudnień komunikacyjnych w centrum miasta. – Prowadziliśmy intensywne rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na temat tej inwestycji, bo spowoduje ona gigantyczne utrudnienia dla naszych mieszkańców. Uzyskaliśmy jednak zapewnienie, że ul. Piaski, jeśli będzie wyłączana z ruchu, to przez możliwie najkrótsze okresy czasu. Niechętnie natomiast ustosunkowano się do naszej propozycji, by tymczasowo umożliwić przejazd przez skrzyżowanie na DK92 z ul. Tabaki w ul. Stawną – mówi w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka, dodając że swarzędzki ratusz chciałby mieć nie tylko wgląd, ale i wpływ na harmonogram realizacji tej inwestycji, który wkrótce będzie sporządzany między wykonawcą a inwestorem.


Wyświetl większą mapę
Fotorts
- Reklama -
- Reklama -