piątek, 19 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Wystarczy miejsc dla absolwentów swarzędzkich podstawówek?

O ponad 4 tysiące miejsc i ponad 100 oddziałów zwiększy się od września liczba miejsc w szkołach ponadpodstawowych na terenie Poznania i gmin wchodzących w skład Metropolii Poznańskiej, w tym i Swarzędza. Nasza gmina wyasygnuje na ten cel z miejskiego budżetu ponad 600 tys. zł. Czy dla prawie 900 ósmoklasistów, którzy w czerwcu ukończą naukę w 10 swarzędzkich podstawówkach nie zabraknie miejsca w wymarzonej szkole?

Zobacz także

- Reklama -

Gminy zrzucają się na dodatkowe miejsca dla absolwentów

To już pewne. Swarzędz i pozostałe gminy powiatu poznańskiego pomogą Poznaniowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. Jak poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej – z udziałem m.in. prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, starosty Jana Grabkowskiego i burmistrza Mariana Szkudlarka – Gminy wyłożą na ten cel łącznie 5 mln zł, tyle samo wyda też powiat poznański. – Chcemy aby wszyscy absolwenci klas ósmych  mieli możliwość dostania się do szkół średnich  – wyjaśniał Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza i jednocześnie członek Zarządu Metropolii Poznań. – Wiadomo, że wielu absolwentów z naszej gminy chce skorzystać z nauki w szkołach średnich na terenie Poznania, a nie tylko naszej gminy. Konieczne było więc stworzenie dodatkowych miejsc. Dzięki decyzji Rady Metropolii w samym Poznaniu powstanie 3 tys. dodatkowych miejsc dla absolwentów podstawówek, m.in. 70 dodatkowych oddziałów w poznańskich liceach – wyliczał gospodarz Swarzędza. Na ten cel gmina wyasygnuje ponad 600 tys. zł.

Powstanie ponad 100 nowych oddziałów

Jak z kolei informują przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Poznań, nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest efektem kumulacji reform edukacyjnych z ostatnich 10 lat. Dzięki pomocy finansowej gmin możliwe będzie jednak uruchomienie w Aglomeracji Poznańskiej łącznie ponad 14 tys. miejsc dla absolwentów podstawówek, czyli ponad 4 tys. więcej niż w roku poprzednim. – W systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24: będzie 12 153 miejsc w Poznaniu i 1872 miejsc w powiecie poznańskim, co daje łącznie możliwość nauki dla 14.025 uczniów – wyjaśnia z kolei Adam Górczewski ze Stowarzyszenia  Metropolia Poznań.

Więcej klas w ZS nr 1 na os. Mielżyńskiego i w Liceum na Podgórnej

Więcej miejsc będzie także w placówkach na terenie naszej gminy, gdzie obecnie funkcjonują dwie publiczne szkoły ponadpodstawowe, których organem prowadzącym jest powiat poznański. To Zespół Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego (Technikum oraz Szkoła Branżowa I stopnia) oraz II Liceum Ogólnokształcące na ul. Podgórnej w Swarzędzu. Do obu tych placówek uczęszcza obecnie na poziomie klas I 549 uczniów, z czego 399 do ZS nr 1 oraz 150 uczniów do Liceum na Podgórnej. Obie te placówki przygotowały na nowy rok szkolny większą liczbę miejsc niż dotychczas, bo ok. 644. Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Zespołu Szkół nr 1 wynika, że placówka w nowym roku szkolnym będzie dysponowała czterema dodatkowymi oddziałami klas I i planuje przyjąć w sumie 464 uczniów. Zamiast dotychczasowych 16 oddziałów klas I uruchomionych ma zostać łącznie 20 oddziałów. Więcej klas I powstanie także w Liceum na Podgórnej. Już rok temu ich liczbę zwiększono do 5, a na rok szkolny 2023/2024 planowane jest uruchomienie kolejnej. Liceum zaoferuje więc absolwentom klas ósmych aż 6 klas o różnych profilach, czyli ok. 180 miejsc.

W Swarzędzu prawie 900. absolwentów klas ósmych?

Czy wszyscy absolwenci klas ósmych z podstawówek naszej gminy znajdą miejsce w szkołach ponadpodstawowych? Tych może być prawie 900.

Jak informuje swarzędzki ratusz, obecnie w 10 publicznych szkołach podstawowych na terenie naszej gminy na poziomie klas ósmych mamy 41 oddziałów, do których uczęszcza w sumie 899 ósmoklasistów. Najwięcej klas ósmych znajduje się w Szkole Podstawowej nr 5 (7 oddziałów i 141 uczniów) oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie (7 oddziałów i 151 uczniów). Sporo, bo po 5 klas ósmych znajduje się także w podstawówkach na północnych osiedlach Swarzędza: w Szkole Podstawowej nr 3  na os. Czwartaków uczy się 106 ósmoklasistów, a do sąsiedniej „Czwórki” na Kościuszkowców uczęszcza 123 uczniów klas ósmych. Cześć absolwentów zapewne będzie chciała kontynuować naukę w szkołach ponadpodstawowych na terenie Swarzędza, znaczna część natomiast złoży dokumenty do szkół średnich w Poznaniu.

- Reklama -
- Reklama -