sobota, 20 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Bezrobocie jednak zaczęło rosnąć

Po wielu miesiącach bardzo niskiego bezrobocia w naszej gminie, miniony miesiąc był pierwszym od dawna, kiedy liczba bezrobotnych swarzędzan znacznie się zwiększyła. Czy ten trend się utrzyma i bezrobocie w Swarzędzu będzie rosnąć?

Zobacz także

- Reklama -

Jak wielokrotnie w ostatnim czasie informowaliśmy na łamach „TS”, liczba bezrobotnych mieszkańców naszej gminy była najniższa od dekady. Niestety, po wielu miesiącach bardzo niskiego bezrobocia, mamy niepokojący wzrost. Bezrobocie nadal jest niskie, ale jego wzrost jest widoczny zarówno w naszej gminie, jak i w całej Aglomeracji Poznańskiej. Zapewne ma na to wpływ wysoka inflacja oraz bardzo gwałtowny wzrost opłat za gaz i prąd, co spowodowało, że wiele firm – także małych, rodzinnych –  zawiesiło, lub zamknęło swoją działalność. Także w Swarzędzu. Jak wyglądają obecne statystyki w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu? W lutym w poznańskim „pośredniaku” było zarejestrowanych 6,3 tys. mieszkańców bez pracy, z czego 4 tys. z Poznania oraz 2,3 tys. z gmin powiatu poznańskiego, a więc ok. pół tysiąca więcej niż miesiąc wcześniej. W naszej gminie pracy nie mają obecnie 293 osoby (157 to panie) – 57 osób do 30. roku życia, a 80 powyżej 50. roku życia. Mieszkańców tzw. długotrwale bezrobotnych jest w naszej gminie 74, natomiast 66 mieszkańców posiada w tej chwili uprawienia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W lutym bezrobotnym swarzędzanom przedstawiono tylko 26 ofert zatrudnienia, pracę natomiast podjęło 19 mieszkańców.

- Reklama -
- Reklama -