piątek, 19 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Wypalacze traw znowu w akcji

Wiosenna aura sprawiła, że znowu pojawiły się w naszej gminie celowe wypalania traw. Tylko w ostatnim tygodniu strażacy odnotowali trzy tego typu interwencje: na ul. Warsztatowej, Modrzejewskiej oraz w Katarzynkach.

Zobacz także

- Reklama -

Wiosenne temperatury spowodowały, że w naszej gminie – ja co roku – pojawił się proceder wypalania traw. Pierwsze tego typu wezwania odnotowali w minionym tygodniu zarówno swarzędzcy, jak i kobylniccy strażacy.  – 16 marca zastęp strażaków z jednostki OSP Swarzędz został wysłany na ul. Warsztatową, gdzie pod wiaduktem kolejowym paliło się ok 5 m2 trawy. Na szczęście jeszcze mało rozwinięty pożar udało się strażakom sprawnie ugasić – informuje Tobiasz Baranicz z OSP Swarzędz. Następnego dnia swarzędzcy strażacy interweniowali na ul. Heleny Modrzejewskiej, gdzie paliła się ściółka w lesie.  – Podczas niespełna godzinnej akcji gaśniczej z pożarem walczyły trzy zastępy straży pożarnej z jednostek OSP Swarzędz oraz JRG-7 – wylicza Baranicz. Z kolei strażacy z OSP Kobylnica interweniowali w minioną niedzielę w Katarzynkach. – Po dotarciu na miejsce kobylniccy strażacy zastali pożar trawy na długości około 200 m a osoby postronne prowadziły działania gaśnicze. Pożar został szybko opanowany i ugaszony. Spaleniu uległa trawa na powierzchni łącznie około 800 m2 –  relacjonuje Tomasz Tomaszewski, naczelnik OSP Kobylnica. W najbliższych dniach – w przypadku utrzymania się dodatnich temperatur – możemy spodziewać się – niestety – kolejnych tego typu interwencji. Przypominamy jednocześnie, że wypalania traw zakazują przepisy ustawy o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 do nawet 20 tys. zł.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -