wtorek, 5 marca 2024
3.8 C
Swarzędz

Swarzędz świętował!

W miniony weekend Swarzędz celebrował Święto Patrona Gminy i swarzędzkich stolarzy – Św. Józefa. Z tej okazji w piątek odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której nadano tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz” oraz wręczono wyróżnienia cechowe. W niedzielę natomiast odprawiona została msza św. w intencji mieszkańców, złożono także wiązki kwiatów pod figurą św. Józefa i odsłonięto kolejną miejską rzeźbę, tym razem ucznia stolarskiego.

Zobacz także

- Reklama -

Tegoroczne uroczystości związane z obchodami Święta Patrona naszej gminy Św. Józefa rozpoczęły się w piątek, 17 marca uroczystą sesją Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Uroczystość zainaugurował – już tradycyjnie – występ Chóru Stolarzy „Akord”, pod kierownictwem Jadwigi Maćkowiak. Przybyłych na sesję – m.in. byłych posłów Bożenę Szydłowską i Stanisława Kalembę, wicestarostę  Tomasza Łubińskiego, burmistrza Mariana Szkudlarka  z zastępcami, delegację z miasta partnerskiego Ronnenberg, której przewodził burmistrz Marlo Kratzke, przedstawiciela Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Antoniego Odzimka, cechmistrza Piotra Kasprzaka, byłych i obecnych samorządowców, sołtysów i dyrektorów jednostek budżetowych – powitała przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura. Po okolicznościowych wystąpieniach wręczono najwyższe wyróżnienia w naszej gminie. Tytuły „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz” otrzymali w tym roku: Małgorzata Nowak – właścicielka cukierni „Magdalenka” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu i Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnicy. Tytuł „Honorowego Obywatela Swarzędza” trafił  natomiast do prof. Bogdana Marcińca. Okolicznościowe listy gratulacyjne odebrali też: Kazimierz Kasprzak – nestor stolarski, prowadzący zakład stolarski od ponad pół wieku, Remigiusz Błachnio – za projekt „Szwendacz Swarzędzki” oraz Piotr Miranowski – prezes zarządu Bros Sp. z oo za pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Swarzędza. Nie zabrakło też wyróżnień dla stolarskiej braci. Złoty Medal im. Kilińskiego wręczono Jerzemu Matuszakowi, Srebrny Medal im. J. Kilińskiego otrzymali z kolei: Dariusz Szymański, Jacek Jabłoński i Jerzy Grzeczka,, a Platynowym Medalem wyróżniono Stanisława Maćkowiaka. Wyróżniony został także Anatol Książka oraz burmistrz Marian Szkudlarek za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego. Uroczystą sesję zakończył występ artystyczny – w zalasewskiej Sali Koncertowej wystąpił  Sebastian Riedel i zespół Cree. Druga część obchodów Patrona naszej gminy i stolarzy miała miejsce w niedzielę, 19 marca. W południe pod figurą Św. Józefa – u zbiegu ulic Polnej i Wrzesińskiej – złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów, po czym w kościele pw. Marcina Biskupa odprawiona została uroczysta msza św. w intencji mieszkańców. Tego dnia odsłonięto także kolejną rzeźbę miejską – tym razem ucznia stolarskiego Józia, którą możemy podziwiać przy deptaku na os. Czwartaków, nieopodal SP nr 3 i Przedszkola Miś Uszatek. Przypomnijmy, że dwie poprzednie rzeźby znajdują się przy Cechu Stolarzy oraz przy wejściu do swarzędzkiego ratusza.

- Reklama -
- Reklama -