niedziela, 16 czerwca 2024
23 C
Swarzędz

Wkrótce zgoda na ścieżkę nad Jeziorem?

Kończą się prace nad projektem budowlanym związanym z organizacją ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Strzeleckiej nad Jeziorem Swarzędzkim. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku gmina wystąpi do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia na jej budowę.

Zobacz także

- Reklama -

Koncepcję budowy nowej ścieżki spacerowej nad Jeziorem Swarzędzkim miasto przedstawiło ponad cztery lata temu, pod koniec lata 2018 r. Zaproponowano wówczas, by nowy trakt o długości 1,8 km – biegnący brzegiem jeziora wzdłuż ul. Strzeleckiej – połączył kompleks sportowy przy pływalni z granicą administracyjną miasta przy tzw. starym młynie, znajdującym się przy ul. Sarniej w Poznaniu. Pomysł na tego typu inwestycję spotkał się z poklaskiem mieszkańców, którzy niejednokrotnie sygnalizowali ratuszowi konieczność wybudowania w tym miejscu traktu, który połączyłby istniejący nad jeziorem system ścieżek, tworząc swojego rodzaju pętlę. Dlatego też inwestycja zyskała spore poparcie społeczne, zdobywając ponad 2100 głosów podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim na rok 2022. W efekcie miasto zleciło opracowanie projektu budowlanego dla całego przedsięwzięcia, który – jak dowiedzieliśmy się w ratuszu – znajduje się już na ukończeniu. Jednak budowa nowego traktu nad Jeziorem Swarzędzkim rozpocznie się w momencie, gdy gotowa będzie nie tylko dokumentacja projektowa w tej sprawie, ale i wszelkie uzgodnienia związane z tym zadaniem: – Obecnie trwają uzgodnienia z Wodami Polskimi i Zarządem Dróg Miejskich. Po otrzymaniu akceptacji składamy projekt do Starostwa w celu otrzymania pozwolenia na budowę – zapowiada Wydział Inwestycji swarzędzkiego magistratu. Jak długo potrwają te procedury? Tego nie wiadomo, jednak wykonanie inwestycji miasto uzależnia również – co oczywiste – od pieniędzy, które gmina będzie starała się pozyskać ze środków zewnętrznych. Dokładne kosztorysy, które pokażą aktualną wartość przedsięwzięcia, będą znane po zakończeniu dokumentacji. Gmina nie wyklucza jednak wybudowania tego traktu w dwóch etapach, a będzie to uzależnione od dostępności środków.

Co dokładnie powstanie wzdłuż Strzeleckiej?

Koncepcja ścieżki zakłada wybudowanie wzdłuż zarośniętego i zaniedbanego w tej chwili brzegu jeziora, szerokiego na 3 metry mineralnego traktu pieszo-rowerowego stanowiącego naturalne przedłużenie alejki kończącej się w rejonie kompleksu sportowego. Dzięki temu rowerzyści i biegacze z niej korzystający mogliby kontynuować uprawianie sportu wokół jeziora bez konieczności przedostawania się na kolizyjną ul. Strzelecką. Nowa ścieżka miałaby zostać dodatkowo wyposażona w ledowe oświetlenie, a wzdłuż trasy – mniej więcej w połowie ul. Strzeleckiej – wzniesiony zostałby taras widokowy ze spiralnymi schodami, parking, punkt widokowy oraz – w różnych częściach alei – zadaszone miejsca odpoczynku, rekreacji, sportu i edukacji, wśród których będzie można znaleźć ławki, place zabaw, tablice informacyjne, czy siłownie. Na ścieżkę miałyby prowadzić też cztery tzw. punkty włączeniowe, znajdujące się w rejonie pływalni, przy ul. Sarniej oraz (dwa) przy ul. Strzeleckiej. Część traktu miałaby też zostać poprowadzona nad podmokłą częścią brzegu, w formie tzw. pomostów pływających.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -