poniedziałek, 9 września 2024
17.2 C
Swarzędz

Nowe, wspaniałe życie – jak współcześnie świętujemy 50. i 60. urodziny?

Już od jakiegoś czasu przekroczenie pięćdziesięciu czy nawet sześćdziesięciu lat przestało być uważane za schyłek egzystencji; nie bez powodu wiele osób twierdzi, że „życie zaczyna się po sześćdziesiątce”. Wielu seniorów traktuje to jako niepodważalny fakt; dla wielu z nich urodziny oznaczają rozpoczęcie zupełnie nowego etapu w życiu, będącego początkiem czegoś zupełnie nowego. To wiek osiągnięcia pełnej dojrzałości oraz mądrości życiowej, a także czas odpoczynku. Między innymi z tego powodu 50. i 60. urodziny przyjmują postać hucznej imprezy, podczas której wszyscy bawią się do utraty tchu. Warto wiedzieć, że co kraj to obyczaj – jednak nie tylko w polskiej kulturze 50 i 60 lat uznawane jest za piękny wiek pełen nowych możliwości. Warto wiedzieć, jak święto obchodzą również inni.

Zobacz także

- Reklama -

Pięćdziesiąte i sześćdziesiąte urodziny w kulturach z całego świata.

W różnych częściach globu odmiennie celebruje się osiągnięcie pięciu czy sześciu dekad. W większości przypadków jednak święto te jest okraszone ogromną radością; rodzina cieszy się z tego święta wraz z solenizantem, spędzając ten dzień we wspólnym gronie. W USA ukończenie 50 roku życia związane jest z humorystyczną imprezą-niespodzianką, przygotowywaną na wiele tygodni przed oficjalnymi urodzinami. „Congratulations, you’vemadeit” („Gratulacje, udało ci się”), wołają głośno bliscy i przyjaciele, a w ruch idzie konfetti. Również w Holandii osiągnięcie pięćdziesięciu lat związane jest z wielkim świętowaniem. Zwyczaj ten wiąże się jednak z tradycją biblijną; nie bez powodu zwrot „widzieć Abrahama” oznacza tyle, co mieć pięćdziesiąt lat – Żydzi kwestionowali bowiem boskie pochodzenie Jezusa, sugerując mu to, że jest zbyt młody. W ten niezwykły dzień pięćdziesiątych urodzin, seniorzy otrzymują liczące około 50 centymetrów ciastko przypominające Abrahama bądź jego żonę, Sarę, co stanowi odpowiednik naszych tortów. W Chinach i Korei ogromne znaczenie mają 60-te urodziny. Chińczycy organizują wtedy huczny bankiet, podczas którego solenizant wraz ze swoją żoną zjadają miskę pełną długiego makaronu, który stanowi symbol długiego życia. Natomiast w Korei, sześćdziesiąte urodziny nazywane są Hwangap; podczas celebracji dzieci ustawiają się w kolejności od najstarszego do najmłodszego, składając rodzicom uroczysty ukłon. Pozostając przy krajach Azji, nie sposób pominąć tu Japończyków i ich sposobów na świętowanie. Gdy solenizant kończy 61 lat, zakłada on czerwone kimono stanowiące symbol swojej nowej młodości. Ten wiek to znak, że przestaje on być zobligowany do spełniania obowiązków, które przypadają osobom w wieku średnim. Te przykłady z różnych stron świata pokazują nam jedno 50 i 60 lat do zdecydowanie piękny wiek, który należy celebrować w radosny sposób.

Prezent na urodziny? Ważne, by pochodził on prosto z serca!

Znalezienie idealnego prezentu na pięćdziesiąte lub sześćdziesiąte urodziny stanowi nie lada wyczyn; zwłaszcza dziś, gdy opcji prezentowych jest naprawdę bardzo wiele. Z pomocą przychodzi nam jednak sklep Murrano, oferujący szereg ciekawych gadżetów z możliwością personalizacji pod własne gusta. Warto, by podarunek w jakiś sposób nawiązywał do samego solenizanta; może być on przede wszystkim wyrazem wsparcia w pasji, zabawnym gadżetem lub przedmiotem, który na zawsze będzie przypominał solenizantowi o tym, że jest kochany. Na stronie internetowej https://www.murrano.pl/ mamy do czynienia z mnóstwem propozycji niespodzianek z okazji pięćdziesiątych i sześćdziesiątych urodzin. W całym chaosie wybierania prezentów warto mieć na uwadze to, co najważniejsze – dla świętującego seniora liczy się przede wszystkim obecność bliskich i fakt, że pamiętali o tej jakże ważnej dacie.

Fotonad
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -