środa, 17 kwietnia 2024
4.9 C
Swarzędz

Spółdzielnia też idzie w panele

Jeszcze w tym roku na jednym z wieżowców Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Dąbrowszczaków pojawią się 24 panele fotowoltaiczne. Będzie to pierwszy spółdzielczy budynek, na którym zamontowana zostanie tego typu instalacja.

Zobacz także

- Reklama -

Fotowoltaika może być montowana nie tylko na domach jednorodzinnych, ale także na dachach bloków, czy wieżowców, które są zwykle dobrze nasłonecznione, co powoduje, że stanowią one dobre miejsce do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Jak pokazują przykłady z innych miejscowości, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które decydują się na tego typu inwestycje, mogą sporo zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Prąd elektryczny z odnawialnych źródeł energii służy bowiem np. do oświetlenia części wspólnych budynku, m.in. korytarzy, wind i maszynowni. A dla mieszkańców może to oznaczać m.in. niższy czynsz. Nie inaczej jest i w naszej gminie, gdzie jeszcze w tym roku fotowoltaika zadebiutuje na spółdzielnianym wieżowcu. Kilka miesięcy temu Spółdzielnia Mieszkaniowa zaczęła ubiegać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na tzw. zwiększenie efektywności energetycznej dwóch obiektów. Chodzi o budynek przy ul. Poznańskiej 33 oraz wieżowiec na os. Dąbrowszczaków 5, na dachach których miałyby zostać zainstalowane właśnie panele fotowoltaiczne. Jak przed kilkoma dniami poinformowała spółdzielnia, na jeden z budynków środki udało się już pozyskać. Mowa tutaj o 66 tys. zł, czyli pełnej, wnioskowanej przez spółdzielnię kwocie, która będzie spłacana przez maksymalnie 15 lat (z możliwością umorzenia 20%).: – Jeszcze w tym roku, na dachu wieżowca nr 5 na os. Dąbrowszczaków zainstalowane zostaną 24 panele fotowoltaiczne, których łączna moc znamionowa wynosić ma 9,72 kW – deklaruje Spółdzielnia Mieszkaniowa, informując jednocześnie, że nadal czeka na odpowiedź WFOŚiGW w sprawie przyznania środków na drugi z budynków – przy ul. Poznańskiej 33. Instalacja na wieżowcu będzie miała charakter pilotażowy, dając w kolejnych latach odpowiedź na pytanie, czy budowa elektrowni słonecznych będzie realizowana na spółdzielniach budynkach na większą skalę.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy instalacja fotowoltaiczna pojawi się na pierwszym spółdzielnianym budynku – na dachu wieżowca nr 5 na os. Dąbrowszczaków. Fot.

- Reklama -
- Reklama -