wtorek, 23 kwietnia 2024
2 C
Swarzędz

Przedszkole i szkoła dla dzieci z autyzmem w Kostrzynie!

4 września w Kostrzynie otwiera się nowoczesna, Niepubliczna Szkoła Podstawowa SPEKTRUM dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Placówka mieścić się będzie przy ul. Wrzesińskiej 1B. Zapisy trwają przez cały rok szkolny.

Zobacz także

- Reklama -

Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe o nieznanej przyczynie. W ostatnich latach autyzm diagnozuje się u coraz większej liczby dzieci, a także u osób dorosłych. Uznaje się, że jest to główna przyczyna niepełnosprawności dzieci w wieku powyżej 5 roku życia. Wśród typowych objawów autyzmu wyróżnia się trudności w używaniu i rozumieniu mowy werbalnej i niewerbalnej oraz w podejmowaniu interakcji społecznych, a także występowanie powtarzających się zachowań tzw. stereotypii np. pod postacią kręcenia się wokół własnej osi, machania rękami, czy wielokrotnego powtarzania zasłyszanych słów. Dzieci w spektrum zupełnie inaczej odbierają otaczający je świat. Na część bodźców płynących z otoczenia mogą reagować nadwrażliwością, części natomiast mogą zupełnie nie zauważać, ignorować je.

Mając na uwadze ogromne zapotrzebowanie na profesjonalną terapię i edukację dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego dziecka oraz znikomą liczbę placówek oświatowych o charakterze terapeutycznym na terenie Wielkopolski, dr Mateusz W. Romanowski – fizjoterapeuta, osteopata, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Fizjoterapii (WCF Zdrowie Medycyna Edukacja) i Niepublicznych Szkół Podstawowych SPEKTRUM wraz z dr Anną Kostiukow – fizjoterapeutką, specjalistką w dziedzinie spektrum autyzmu, dyrektorką Niepublicznych Punktów Przedszkolnych SPEKTRUM – postanowili stworzyć w Kostrzynie nowoczesne placówki edukacyjne, dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwojowymi.

Na czym więc polega wyjątkowość tych miejsc? Zajęcia edukacyjne prowadzone są w małych 5-6 osobowych grupach/klasach. Pomieszczenia dostosowane są sensorycznie tzn.  tak, aby nie pobudzać dzieci, nie rozpraszać ich uwagi, czy też nie powodować u nich reakcji stresowych. Ściany pomalowane są na pastelowe kolory, brak na nich malunków, czy wielobarwnych naklejek. W szkole nie ma dzwonków, ograniczony jest także poziom hałasu. Sale oznaczone są za pomocą symboli służących do komunikacji alternatywnej, których używa się też podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych. Nauczyciele starają się jak najlepiej poznać indywidualne potrzeby dziecka, jego możliwości i zdolności, tak aby dopasować sposób kształcenia do danego ucznia. Oprócz realizacji podstawy programowej zarówno w przedszkolu, jak i w szkole codziennie prowadzone są zajęcia specjalistyczne z psychologiem, pedagogiem, fizjoterapeutą, terapeutą integracji sensorycznej i logopedą. Duży nacisk kładziony jest także na Trening Umiejętności Społecznych realizowany w placówce, a także poza nią, np. podczas wizyt w sklepie, bibliotece, na poczcie.

Należy też wspomnieć, że placówki zostały stworzone z największą starannością o bezpieczeństwo dzieci i wyposażone zostały w pomoce edukacyjne/terapeutyczne najwyższej jakości, dostosowano je także do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym samym budynku co przedszkole i szkoła mieścić się będzie także Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Wielkopolskie Centrum Terapii Dzieci, dzięki czemu dzieci i rodzice będą mogli skorzystać z kompleksowego wsparcia w jednym miejscu!

Do Przedszkola i Szkoły SPEKTRUM zgłaszać się mogą dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i diagnozę zaburzeń rozwojowych. Zapisy na rok szkolny 2023/2024 otwarte – zapraszamy!

Więcej informacji dostępnych na stronie www.wcf.com.pl oraz na funpage’u Przedszkoli i Szkół SPEKTRUM na facebooku.

Niepubliczny Punkt Przedszkolny SPEKTRUM, Niepubliczna Szkoła Podstawowa SPEKTRUM, Wielkopolskie Centrum Terapii Dzieci, Wielkopolskie Centrum Medycyny Rodzinnej – ul. Wrzesińska 1B, Kostrzyn.

FotoWCF
- Reklama -
- Reklama -