piątek, 21 czerwca 2024
17.5 C
Swarzędz

Oświata wystartowała

W poniedziałek, 4 września dzieci i młodzież wróciły do szkół. W naszej gminie to łącznie 5216 uczniów, z których ponad 800 rozpoczyna właśnie pierwszy rok szkolny w swojej edukacyjnej karierze.

Zobacz także

- Reklama -

Wypoczęci, zadowoleni i zmotywowani do nauki. Nieco ponad 5200 swarzędzkich uczniów rozpoczęło w poniedziałek, 4 czerwca nowy rok szkolny. Na szkolnych korytarzach zorganizowano tradycyjne apele, dyrektorzy przywitali dzieci i młodzież po dziewięciu tygodniach wakacji. Te jednak – tradycyjnie – nie były tylko i wyłącznie czasem laby. W tym czasie bowiem w placówkach oświatowych prowadzone były remonty, a także „odświeżanie” szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego. – Prace remontowe odbyły się m.in. w Żłobku Miejskim „Maciuś” – remont holu, klatki schodowej i dwóch sal, w Szkole Podstawowej nr 1 w Zalasewie – remont płyty boiska zewnętrznego, a w Szkole Podstawowej w Kobylnicy wymieniono panele ścienne w sali gimnastycznej. Ponadto wymieniono oświetlenie w Przedszkolu nr 1 w Swarzędzu, a także wykonano remont dachu w Przedszkolu nr 4 w Swarzędzu. W placówkach przeprowadzono też drobne prace malarskie – wylicza w rozmowie z „TS” Dorota Zaremba, kierownik Wydziału Edukacji w swarzędzkim magistracie, informując jednocześnie, że w roku szkolnym 2023/2024  edukację w klasach I rozpoczęło ponad 800 uczniów. – Łącznie do 10 szkół podstawowych uczęszczać będzie 5216 uczniów, w tym 326 uczniów – obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli edukację w gminnych podstawówkach po wybuchu wojny – dodaje szefowa swarzędzkiej edukacji.  Oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 1, natomiast  w 5 szkołach podstawowych na terenie gminy funkcjonują oddziały przedszkolne, do których od września uczęszcza łącznie 150 sześciolatków.

Co przyniesie nowy rok szkolny?

W nowym roku szkolnym – decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki – uczniowie, oprócz tradycyjnych, papierowych legitymacji, będą mogli pobrać na swój telefon komórkowy tzw. mLegitymację. Legitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek rodziców ucznia, a szkoły będą zobowiązane do wydania uczniom legitymacji szkolnej także w postaci dokumentu mobilnego. Z kolei najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu bezpłatne laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas IV. Sprzęt, który trafi do dzieci, będzie dysponował systemem operacyjnym oraz dostępem do bezpłatnego pakietu biurowego. W październiku natomiast wystartuje program „Laptop dla nauczyciela”. Pedagodzy mają otrzymać bony na zakup komputera – o wartości 2,5 tys. zł.

- Reklama -
- Reklama -