wtorek, 16 kwietnia 2024
7.3 C
Swarzędz

Pięcioro swarzędzan startuje do Sejmu!

Pięcioro mieszkańców naszej gminy, reprezentujących dwa komitety wyborcze - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz KKW Trzecia Droga PSL PL 2050 Szymona Hołowni - będzie ubiegać się w październikowych wyborach parlamentarnych o mandat poselski.

Zobacz także

- Reklama -

Już za miesiąc, 15 października udamy się do urn wyborczych, by na kolejną kadencję wybrać naszych reprezentantów do Sejmu i Senatu. Gmina Swarzędz w wyborach do Sejmu należy do Okręgu Wyborczego nr 39, obejmującego Poznań i powiat poznański, na który przypada 10 mandatów poselskich. W 2019 r. zdobyli je przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej (5 mandatów), Prawa i Sprawiedliwości (3 mandaty) oraz Lewicy (2 mandaty). Jak podział mandatów będzie wyglądał podczas tegorocznych wyborów?  Kilka dni temu minął termin rejestracji komitetów wyborczych. We wspomnianym okręgu nr 39 zarejestrowało się w sumie sześć komitetów, których kandydaci będą walczyć o poselski mandat: KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KKW Trzecia Droga PSL – PL 2050 Szymona Hołowni, KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Nowa Lewica oraz KW Prawo i Sprawiedliwość.  Na ogłoszonych oficjalnie listach poszczególnych komitetów wyborczych znaleźliśmy łącznie pięcioro mieszkańców naszej gminy. Jak już informowaliśmy kilka tygodni temu, na liście Koalicji Obywatelskiej, która wcześniej ujawniła swoich kandydatów znalazły się nazwiska dwójki swarzędzkich samorządowców. Mowa tutaj o Elżbiecie Nawrockiej, historyku, obecnej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu oraz radnej Rady Powiatu Poznańskiego z ramienia KO. Swarzędzanka zajmuje 7. miejsce na liście. Na przedostatnim miejscu (18.) znalazł się z kolei Przemysław Garsztka, wykładowca akademicki, adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a jednocześnie radny Rady Miejskiej w Swarzędzu. Zarówno Elżbieta Nawrocka, jak i Przemysław Garsztka są członkami Platformy Obywatelskiej RP. Z Koalicyjnego Komitetu WyborczegoTrzecia Droga PSL PL 2050 Szymona Hołowni kandyduje aż trzech mieszkańców naszej gminy: Marek Baumgart, Michał Gniatkowski oraz Miranda Pawłowska. Pierwszy to ekonomista, wieloletni samorządowiec, były sołtys Kobylnicy i radny Rady Miejskiej, który w 2007 r. piastował obowiązki burmistrza Swarzędza przez kilka miesięcy (po zdobyciu mandatu posła przez burmistrz Bożenę Szydłowską). Marek Baumgart kandyduje z miejsca 4. na liście Trzeciej Drogi. Deklaruje przynależność do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z szóstego miejsca na liście KKW Trzecia Droga kandyduje z kolei Michał Gniatkowski, radca prawny, który jest członkiem Polska 2050 Szymona Hołowni. Na miejscu 15. znalazła się natomiast Miranda Pawłowska, urzędnik samorządowy, mieszkanka Swarzędza, która także jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Co ciekawe, zarówno Marek Baumgart, jak i Miranda Pawłowska startowali już do Sejmu z ramienia PSLu przed czterema laty, podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r. Warto dodać, że z list pozostałych komitetów wyborczych: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Konfederacja, KW Nowa Lewica i KW Prawo i Sprawiedliwość nie kandydują mieszkańcy naszej gminy. Czy któremuś ze swarzędzkich kandydatów dopisze szczęście? Czy Swarzędz będzie miał swojego reprezentanta w Sejmie? Dowiemy się zapewne podczas gorącej, wyborczej nocy z 15 na 16 października.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -