wtorek, 5 grudnia 2023
-5.1 C
Swarzędz

100 dni do bezwzględnego zakazu użytkowania pieców bezklasowych i kopciuchów!

Zgodnie z obowiązującymi od 2018 r. uchwałami, które zakazują stosowania najgorszej jakości paliw stałych, wprowadzono ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy, np. kominków. Urządzenia grzewcze zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające wymagań muszą zostać wymienione w dwóch etapach: do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych i do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3. lub 4. według normy PN-EN 303-5:2012.

Zobacz także

- Reklama -

Jakiej klasy jest mój piec/kocioł?

Najprawdopodobniej żadnej, tj. jest bezklasowy, pozaklasowy czy po prostu jest kopciuchem – tak się okazuje, gdy chcemy sprawdzić swój piec, bo zwyczajnie nie posiada tabliczki znamionowej, która w tym wypadku jest tylko wskazówką. Ostatecznym dowodem na klasę pieca jest certyfikat, który dostarcza producent wraz z zakupionym piecem. Starsze piece klasy 1. i 2. zgodnie z obowiązującymi uchwałami również zaliczają się do wymiany.

Co robić, aby nie zostać ukaranym?

Nadchodzący sezon grzewczy nie jest dobry na podejmowanie trudnych decyzji związanych z wymianą pieca czy remontem instalacji grzewczej w domach, niestety w obliczu obowiązujących przepisów jest to jedyna droga. Osoby, które w 2024 roku nadal będą wykorzystywać kopciuchy mogą zapłacić od 500 zł do nawet 5 tys. zł kary.

Nie mam środków na wymianę pieca!

Rokrocznie gmina Swarzędz, powiat poznański czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabory na dofinansowanie do wymiany starego pieca. Mieszkańcy gminy Swarzędz mogą skorzystać z różnych źródeł dofinansowania. Wystarczy oczywiście wcześniej przygotować się do planowanej inwestycji. Gmina Swarzędz od 2018 roku przeznaczyła na ten cel około 3 mln zł. Natomiast z programu „Czyste Powietrze” jak dotąd (stan na 21.09.2023 r.) wypłacono ponad 7 mld zł, w tym około 2,5 mln zł dla mieszkańców gminy Swarzędz (stan na 30.06.2023 r.). W ubiegłym roku w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu przy ul. św. Marcina 1 (Wydział Ochrony Środowiska) uruchomiony został punkt konsultacyjno-informacyjny rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, dzięki czemu mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do rządowych dotacji.

Ile pieców do wymiany w gminie Swarzędz?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2021 r. każde źródło ciepła musiało zostać zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB. Ewidencja prowadzona jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Niestety, w związku z uruchomionym w ubiegłym roku dodatkiem węglowym nagle okazywało się, że pomysłowi mieszkańcy zmieniali deklaracje byleby dostać tzw. dodatek węglowy. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu (stan na 30.11.2022 r.) ilość wniosków o wypłatę dodatku węglowego w gminie Swarzędz wyniosła 3097, natomiast wniosków o preferencyjny zakup węgla złożyło tylko 892 mieszkańców. Jak wiemy, nie wszyscy mieszkańcy wystąpili o dodatek węglowy, część z tych wniosków dotyczyła zakupu drewna, dlatego liczba 3097 do analizy jest zupełnie nieprzydatna. Z pewnością można natomiast powiedzieć, że mamy 892 domostwa, które korzystają z pieca węglowego, który to najprawdopodobniej też trzeba będzie wymienić.

Jak to będzie w 2024 roku?

Z pewnością nie ma co liczyć na zmianę wielkopolskiej uchwały antysmogowej jak to miało miejsce w Małopolsce, gdzie w roku ubiegłym – mimo ogromnego sprzeciwu mieszkańców i samorządowców – uchwała wydłużyła możliwość użytkowania pieców pozaklasowych do końca pierwszego kwartału 2024 r.

W czasie pandemii, podczas której faktycznie zmniejszyła się ilość kontroli swarzędzkiej Straży Miejskiej wzrosła zuchwałość mieszkańców, którzy ogrzewali swoje domostwa paląc śmieci szczególnie po godzinie 22:00, gdy Straż Miejska już nie pracuje. W ubiegłym roku natomiast zwiększyła się wykrywalność takich praktyk m.in. dzięki powstaniu w 2021 roku drugiej jednostki tzw. „Eko-Patrolu”.

Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa SmogSTOP

- Reklama -
- Reklama -