sobota, 15 czerwca 2024
20.8 C
Swarzędz

Piaski do zamknięcia!

W środę, 27 września na 10 dni zamknięta zostanie dla ruchu samochodów i pieszych ul. Piaski. Wówczas rozpocznie się wyburzanie starego wiaduktu. Kolejne zmiany komunikacyjne objęły też drogę krajową nr 92.

Zobacz także

- Reklama -

Po krajówce tylko jedną stroną

Zakończyły się prace przygotowawcze do wyburzania wiaduktu nad ul. Piaski. Objęły one wycinkę okolicznych drzew, która okazała się konieczna, by odpowiednio zabezpieczyć stożki wiaduktu i przystąpić do jego prac rozbiórkowych, roboty trwały też przez kilka ostatnich tygodni na samej drodze krajowej, gdzie usuwano bariery ochronne w pasie rozdziału między nitkami krajówki oraz montowano tzw. ścianki szczelne między jezdniami pod kątem wprowadzenia kolejnej organizacji ruchu w tym miejscu. – Rozpoczynamy prace związane ze zmianą organizacji ruchu na DK92 w Swarzędzu. Ruch zostanie przełożony na jezdnię w kierunku Poznania, dzięki czemu możliwa będzie rozbiórka ustroju nośnego na drugiej jezdni. W trakcie budowy ruch na drodze krajowej nr 92 zostanie utrzymany i będzie się odbywał jedną jezdnią, która na czas budowy stanie się jezdnią dwukierunkową – powiedziała nam w ubiegłym tygodniu Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest inwestorem całego przedsięwzięcia. – Po przeniesieniu ruchu na jezdnię północną wiaduktu w kierunku Poznania, rozpoczną się prace rozbiórkowe ustroju nośnego na jezdni w kierunku Warszawy – zapowiedziała przedstawicielka GDDKiA. Zmiany te weszły w życie w miniony wtorek i objęły odcinek drogi krajowej od ul. Zapłocie do ul. Dworcowej. Apelujemy zatem do kierowców o zachowanie ostrożności.

Piaski nieprzejezdna przez 10 dni

Utrudnienia w tej części gminy będą odczuwali jednak już nie tylko właściciele czterech kółek, ale i piesi, rozbiórka wiaduktu bowiem będzie się wiązała także z koniecznością zamknięcia dla pojazdów i pieszych ul. Piaski. Ma to nastąpić w najbliższą środę, 27 września, o czym poinformował w międzyczasie swarzędzki ratusz, powołując się na informacje przekazane przez inwestora: – W związku z realizacją kontraktu: „Rozbudowa wiaduktu nad ul. Piaski w miejscowości Swarzędz w ciągu drogi krajowej nr 92″ informujemy, że w dniu 27.09.2023 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu polegająca na całkowitym zamknięciu ul. Piaski dla ruchu kołowego i pieszego zgodnie z załączonym schematem. Ruch pieszy zostanie przekierowany na kładkę dla pieszych nad drogą krajową nr 92. Przewidywany termin ponownego przywrócenia ruchu w ciągu ul. Piaski: 06.10.2023 r. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie – czytamy w komunikacie, który został opublikowany na stronie internetowej miasta. Ul. Piaski będzie zatem nieprzejezdna przez ok. 10 dni. W tym czasie zmiany czekają też linie autobusowe, które dojeżdżają w rejon węzła PKP – piszemy o nich w osobnym materiale.

Będą kolejne zamknięcia ulicy

Jak jednocześnie zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie będzie to jedyne wyłączenie z ruchu ul. Piaski podczas trwającej inwestycji. Jak w międzyczasie poinformowano, bardzo prawdopodobne jest zamykanie tej ulicy także w godzinach nocnych (od 22:00 do 6:00), natomiast całkowite zamykanie trasy nie powinno trwać dłużej niż łącznie 1 miesiąc dla każdej jezdni. Dotyczy to przede wszystkim etapu związanego ze wznoszeniem nowego wiaduktu. Co więcej, GDDKiA dopuszcza też zamykanie ul. Piaski dla ruchu do 4 godzin poza okresem szczytów komunikacyjnych (czyli w godzinach 6:00 – 9:00 oraz 13:00 – 16:00) maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Na czym polega inwestycja?

Umowę na rozbudowę wiaduktu GDDKiA podpisała z firmą STRABAG, która zadeklarowała wykonanie prac za kwotę ok. 16 mln zł. Kontrakt między stronami dotyczy rozbiórki istniejącego wiaduktu, wykonania w jego miejscu dwóch nowych obiektów spełniających obowiązujące normy i wymagania techniczne, a także przebudowy chodników pod wiaduktami wzdłuż ul. Piaski wraz z murami oporowymi. Nośność estakady zostanie w ten sposób dostosowana do europejskich norm obciążeń ruchem samochodowym oraz do obciążeń pojazdów wojskowych kołowych i gąsienicowych. Termin realizacji tej inwestycji to 2 lata od dnia podpisania umowy (co nastąpiło w marcu).

- Reklama -
- Reklama -