poniedziałek, 27 maja 2024
16.8 C
Swarzędz

Gmina walczy o kasę na szkołę

Kilka lat temu gmina przedstawiła koncepcję gruntownej rozbudowy Szkoły Podstawowej w Wierzonce o nowe skrzydło dydaktyczne wraz z – bardzo potrzebną uczniom - salą gimnastyczną. W międzyczasie przygotowała też projekt tej inwestycji. Teraz miasto ubiega się o spore dofinansowanie i niewykluczone, że przebudowa placówki ruszy w przyszłym roku.

Zobacz także

- Reklama -

SP w Wierzonce – dzięki rozbudowie, która miałaby zostać zrealizowana po zachodniej stronie istniejącego budynku szkolnego – zyskałaby do dyspozycji trzy sale lekcyjne, salę dla oddziału przedszkolnego, świetlicę, czy jadalnię. W dwukondygnacyjnym obiekcie miałyby powstać też gabinety dyrekcji, szatnie, kilka pomieszczeń gospodarczych, czy toalety. Z kolei w pełni wyposażona hala sportowa uzupełniona zostałaby o pomieszczenia dla trenerów, łazienki, szatnie oraz pomieszczenia magazynowe. Na tym jednak nie koniec, bo odpowiednio zaaranżowany zostałby także teren przy podstawówce. Miasto planuje bowiem wybudować w okolicy parking dla samochodów osobowych, plac zabaw, a także wielofunkcyjnie boisko sportowe, co sprawia, że w tym przypadku można mówić praktycznie o budowie zupełnie nowego kompleksu szkolnego. Ratusz dysponuje już zarówno projektem wykonawczym dla tej inwestycji, jak i pozwoleniem na budowę. Tym, co utrudnia realizację tego zadania są jednak pieniądze, bo według aktualnych szacunków rozbudowa szkoły może pochłonąć blisko 20 mln zł. Z tego powodu Swarzędz – w kontekście tej inwestycji – ubiega się o pokaźny zastrzyk gotówki z zewnątrz: – W ramach tzw. Programu Inwestycji Strategicznych staramy się o dofinansowanie tej inwestycji kwotą w wysokości 15,6 mln zł. Bardzo nam zależy, żeby jak najszybciej rozpocząć rozbudowę tej szkoły i stworzyć dzieciom z północnych rejonów gminy warunki do normalnego funkcjonowania – poinformował kilka dni temu – za pośrednictwem mediów społecznościowych – burmistrz Marian Szkudlarek. – Myślę, że rozstrzygnięcia dotyczące ewentualnego dofinansowania zapadną jeszcze przed wyborami, a przynajmniej tak są zapowiadane. Wówczas też dowiemy się, jakimi środkami będziemy dysponowali, a jakie musimy zaplanować na ten cel w przyszłorocznym budżecie – podkreślił gospodarz gminy. Niewykluczone zatem, że rozbudowa placówki oświatowej rozpocznie się już w przyszłym roku. Miasto, jak w międzyczasie poinformowano, chce doprowadzić do jej modernizacji ze względu na prognozy infrastrukturalno-demograficzne dla tego rejonu gminy: pod zabudowę mieszkaniową przeznaczone jest w okolicy ok. 200 ha terenów, co najprawdopodobniej spowoduje w najbliższych latach spory przyrost ludności. Aktualnie z placówki oświatowej w Wierzonce korzystają głównie dzieci mieszkające w gminie Swarzędz oraz w gminie Czerwonak.

Przypomnijmy też, że kapitalny remont obiektu szkolnego w tym sołectwie (wybudowanego w 1905 r.) miasto przeprowadziło już w 2018 r. Wówczas – dzięki przekształceniu pomieszczeń po mieszkaniach znajdujących się na piętrze budynku – placówka zyskała kilka dodatkowych sal lekcyjnych.

FotoUMIG
- Reklama -
- Reklama -