czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

W poniedziałek debiut minibusów do Gruszczyna!

Już w najbliższy poniedziałek, 2 października uruchomiona zostanie – zapowiadana od ubiegłego roku - linia minibusowa nr 416, która będzie kursowała między Poznaniem a Gruszczynem. Minibusy będą jeździły w dni robocze od 6:00 do 19:00 co godzinę.

Zobacz także

- Reklama -

To wspólny projekt Poznania i Swarzędza, a pierwsze rozmowy na temat uruchomienia linii minibusowej, łączącej stolicę Wielkopolski z Gruszczynem podjęto w 2022 r. Niestety, szybkie uruchomienie połączenia okazało się niemożliwe, ze względu na trudności kadrowe poznańskiego przewoźnika ze znalezieniem kierowców. W efekcie termin „startu” minibusów przesuwano kilkakrotnie. Teraz w końcu linia będzie miała swoją premierę – w poniedziałek, 2 października. Jak kilka dni temu poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, minibusy linii nr 416 będą kursować z pętli przy ulicy Mogileńskiej w Poznaniu przez ulicę Warszawską, a następnie przez Zieliniec (ulicą Darniową) do ronda przy ulicy Katarzyńskiej w Gruszczynie. Pojazdy będą wyjeżdżały na trasę tylko w dni robocze w godzinach od 6:00 do 19:00, co około 60 minut, a ich rozkład jazdy zostanie zsynchronizowany z poznańską linią 166. Linia 416 umożliwi także przesiadki na linie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. – Nowa linia z pewnością poprawi komunikację w rejonie Antoninka i Zielińca, a także zapewni dojazd do Gruszczyna. Transport zbiorowy na tym obszarze zyska na atrakcyjności, liczymy że nowość spotka się z pozytywnym odbiorem – mówi, cytowany przez ZTM, Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Odnotujmy jednocześnie, że koszt funkcjonowania połączenia minibusowego w całości będzie pokrywał Poznań. Swarzędz natomiast ma rozliczać się w tej sprawie ze stolicą Wielkopolski podobnie jak w przypadku pozostałych linii poznańskich wjeżdżających do naszej gminy – płacąc za fizycznie przejechane kilometry. A tych cała linia minibusowa ma liczyć nieco ponad 9 i wykonywać po 14 kursów dziennie w obu kierunkach.

Autobus nr 416 będzie kursował na trasie:

MOGILEŃSKA– Warszawska – Sośnicka – Sarnia – ZIELINIEC – Arkońska – Darniowa – Gruszczyn: Zielińska – Gruszczyn: Mechowska – Gruszczyn: Katarzyńska –GRUSZCZYN/KATARZYŃSKA

GRUSZCZYN/KATARZYŃSKA – Gruszczyn: Swarzędzka – Gruszczyn: Zielińska – Darniowa – Arkońska – ZIELINIEC – Sarnia – Sośnicka – Warszawska – MOGILEŃSKA

Na potrzeby linii 416 uruchomione będą następujące przystanki:

  • – Warpińska – przystanki na żądanie na ul. Arkońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Warpińską,
  • – Leśniczówka Zieliniec – przystanki na żądanie na ul. Darniowej na wysokości leśniczówki,
  • – Rybitwy – przystanki na ul. Darniowej przy skrzyżowaniu z ul. Rybitwy.

Przystanki Gruszczyn/Zielińska i Gruszczyn/Mechowska zostaną uruchomione w późniejszym terminie.

Przystankiem początkowo-końcowym w Gruszczynie będzie przystanek Gruszczyn/Katarzyńska. Jest on zlokalizowany na ul. Swarzędzkiej pomiędzy ulicami Katarzyńską z Zielińską w kierunku Swarzędza. Jest to przystanek, z którego korzystają także autobusy linii nr 400, 412, 492, 493 i 494 komunikacji swarzędzkiej.

- Reklama -
- Reklama -