niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Eliksiry młodości: odkryj potencjał gotu koli dla skóry

Ludzie od zarania dziejów szukają sposobów, które pozwoliłyby im zachować młody wygląd na dłużej. Chętnie sięgają po kosmetyki anti aging, aby spowolnić procesy starzenia się. Nauka podsuwa nowe rozwiązania, które mogą wspomóc zdrowie skóry. Ogromny potencjał tkwi w naturalnych składnikach. Medycyna ajurwedyjska od wieków wykorzystuje wąkrotkę azjatycką jako eliksir młodości. Gotu kola słynie bowiem z właściwości regenerujących i rewitalizujących. Można ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz także

- Reklama -

Wąkrotka azjatycka – bliska kuzynka selera

Wąkrotka azjatycka to roślina zielarska, która pozostaje blisko spokrewniona z rodzimym selerem. Jej obszar występowania obejmuje kraje tropikalne i subtropikalne. Gotu kola do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo wilgoci, dlatego często spotyka się ją nad brzegiem rzek. W przemyśle zielarskim szczególne zastosowanie znalazły liście tej rośliny. Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej dodaje się do różnych kosmetyków, ponieważ korzystnie oddziałuje na skórę.  

Gotu kola jako naturalne wsparcie w walce z łuszczycą

Gotu kola cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców, bo wykazuje właściwości przeciwłuszczycowe. Wspomniana choroba ma podłoże autoimmunologiczne i nastręcza sporo trudności w leczeniu. Przypuszcza się, że poprawa stanu skóry następuje wskutek oddziaływania związków triterpenowych takich jak madekasozyd i azjatykozyd. 

Wąkrotka azjatycka i jej właściwości anti aging

Kremy przeciwzmarszczkowe często zawierają ekstrakt z Centella asiatica, pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się wąkrotka azjatycka. Organizm człowieka sam wytwarza kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Wspomniane składniki zapewniają skórze prawidłową budowę i nawilżenie. Niestety, z wiekiem ich synteza zmniejsza się. Sprawia to, że zewnętrzna powłoka ciała traci napięcie i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Gotu kola obfituje w substancje, które stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek strukturalnych skóry. Ponadto przyczyniają się do zwiększonej produkcji kwasu hialuronowego, czyli naturalnego humektantu wiążącego wodę. Wąkrotka azjatycka w ten sposób spowalnia procesy starzenia się i zapobiega formowaniu się zmarszczek.

Kosmetyki antycellulitowe z Centella asiatica

Cellulit to problem, który występuje u wielu kobiet, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Panie predysponuje do niego genetyka, która pociąga za sobą określony sposób odkładania tłuszczu w skórze. Kosmetyki antycellulitowe posiadają właściwości ujędrniające. Wiele z nich zawiera nie tylko kofeinę i wyciąg z bluszczu, ale też ekstrakt z Centella asiaticaWąkrotka azjatycka, jak wcześniej wspomniano, zwiększa syntezę kolagenu i elastyny. Przyczynia się do wzrostu napięcia skóry i jej wygładzenia.

Gotu kola na blizny i szybsze gojenie się ran

Niekiedy na ciele pojawiają się rany, np. przy trądziku, operacji czy urazie mechanicznym. Gotu kola zawiera substancje o działaniu regenerującym, które przyspieszają gojenie się uszkodzeń skóry. Jednocześnie wygładzają blizny i czynią je mniej widocznymi. Wąkrotka azjatycka może okazać się nieocenionym wsparciem po cesarskim cięciu czy operacji, gdy zewnętrzna powłoka ciała zaczyna się stopniowo goić.

Wąkrotka azjatycka na zmiany trądzikowe

Gotu kola to roślina zielarska, którą poleca się także w przypadku trądziku, gdyż sprzyja szybszemu gojeniu się wyprysków i pozwala uniknąć nieestetycznych przebarwień. Choć ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej często dodaje się do kosmetyków, to warto wesprzeć organizm od środka. Godnym uwagi rozwiązaniem wydaje się suplementacja wąkrotki azjatyckiej.

Gotu kola jako adaptogen – naturalne wsparcie w sytuacjach stresowych

Centella asiatica to roślina, o której mówi się głównie w kontekście kosmetologii, tymczasem nie każdy wie, że zalicza się ją do adaptogenów. Pod tym terminem kryją się starannie wyselekcjonowane rośliny i grzyby, które posiadają właściwości normalizujące. Oznacza to, że podnoszą odporność człowieka na stres. Jednocześnie przy ich suplementowaniu obserwuje się przywrócenie homeostazy. Wszystkie adaptogeny są nietoksyczne i nieuzależniające.

Dlaczego warto zniwelować stres?

Stres, który ma charakter długotrwały, prowadzi do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Odbija się także niekorzystnie na stanie cery, włosów i paznokci. Powoduje bezsenność i problemy z koncentracją. Sprzyja chorobom autoimmunologicznym i otępiennym. Warto go zniwelować, sięgając po naturalne rozwiązania takie jak gotu kola. Wąkrotka azjatycka oddziałuje na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, optymalizując stężenie kortyzolu w organizmie. Prowadzi to do spowolnienia procesów starzenia się i poprawy samopoczucia. Gotu kola od Mother`s Protect to suplement diety, który wyprodukowano z najwyższej jakości surowców.

Fotonad.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -