czwartek, 25 lipca 2024
22 C
Swarzędz

Co nas czeka przy cmentarzach?

Zbliża się 1 listopada. W najbliższych dniach w rejonie swarzędzkich nekropolii możemy się spodziewać tradycyjnych zmian komunikacyjnych.

Zobacz także

- Reklama -

Cmentarna z jednym kierunkiem

Corocznie o tej porze najtrudniejsza sytuacja komunikacyjna panuje w rejonie cmentarza komunalnego przy ul. Cmentarnej i na pobliskim skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Cieszkowskiego. Na tych drogach wprowadzana jest w tym czasie organizacja ruchu polegająca na objęciu ul. Cmentarnej ruchem jednokierunkowym w stronę cmentarza, natomiast powrót z nekropolii odbywa się objazdem przez ul. Słowackiego, na której również obowiązuje ruch jednokierunkowy. Dodatkowo po lewej stronie ul. Słowackiego, zgodnie z kierunkiem ruchu, wprowadzany jest wówczas zakaz zatrzymywania się. Pomysł ten zdawał egzamin w poprzednich latach, dlatego też podobna organizacja ruchu zostanie wprowadzona również podczas tegorocznego święta. – Projekt organizacji już jest, został przez nas zaopiniowany, w najbliższy wtorek zmiany wejdą w życie. Jest to optymalne rozwiązanie i usprawnia przepustowość rokrocznie o tej porze zakorkowanego skrzyżowania. Potwierdziły to też docierające do nas opinie kierowców i mieszkańców – mówi Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej. – Trasy ruchu w tym miejscu zostaną wytyczone i oddzielone barierkami, kierowcy nie będą mieli problemu z odczytaniem nowej organizacji – zaznacza szef strażników. Tymczasowa organizacja ruchu przy komunalnej nekropolii będzie obowiązywała od wtorku, 31 października do czwartku, 2 listopada włącznie.

Poznańska bez zmian

Zmian organizacyjnych nie będzie za to w rejonie cmentarza przy ul. Poznańskiej: – Ruch na ul. Poznańskiej w rejonie cmentarza będzie odbywał się normalnie, podobnie jak w dni powszednie, a osoby udające się na cmentarz będą mogły – jak co roku – korzystać z parkingu przy Castoramie lub przy kościele – dodaje P. Kubczak. Specjalne strefy do parkowania nie zostaną także wydzielone przy nekropoliach w sołectwach: – Dla nas priorytetem będzie utrzymanie przejezdności dróg. Nie chodzi o to, by kogoś karać za pozostawienie samochodu na trawniku, bo fizycznych możliwości utworzenia tymczasowych miejsc parkingowych przy gminnych cmentarzach nie ma. Będziemy kontrolować parkowanie, ale pod kątem przepustowości dróg – zapowiada szef strażników miejskich, apelując jednak do mieszkańców, by parkowali racjonalnie i nie pozostawiali cennych rzeczy w samochodach. – Niestety, dla złodziei jest to okres „wzmożonej pracy”. Dlatego nasze patrole będą regularnie krążyć w rejonach cmentarzy – podkreśla szef municypalnych. W rejonie nekropolii w najbliższych dniach, co oczywiste, obecni będą także policjanci. – Jak co roku na tę okoliczność znacząco zostaną zwiększone siły patrolowe – zapowiada  nadkomisarz Łukasz Witwicki, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu. – W ciągu dnia i w godzinach nocnych funkcjonariusze będą zabezpieczać nekropolie ze zwróceniem szczególnej uwagi na płynny ruch odwiedzających groby pieszo i pojazdami, ale także pod kątem ewentualnych kradzieży i włamań do samochodów. Najważniejsze jednak, żeby samemu zachować rozwagę i czujność – podkreśla. Służby mundurowe apelują jednak do swarzędzan o pozostawienie pojazdu w tych dniach, w miarę możliwości, pod domem: – Kto nie musi, niech nie porusza się samochodem. Często szybciej dojdzie się na cmentarz pieszo, niż dojedzie – dodaje wiceszef policjantów.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -