poniedziałek, 27 maja 2024
20 C
Swarzędz

Wspominamy tych, którzy odeszli…

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy, nostalgii i wspomnień naszych drogich bliskich, którzy odeszli pozostawiając smutek i tęsknotę. Dziś wspominamy znanych, cenionych i zasłużonych swarzędzan, których śmierć wyrwała – w ostatnich 12 miesiącach - z grona naszej lokalnej społeczności.

Zobacz także

- Reklama -

Jerzy Gruszka

1 lutego 2023 roku odszedł Jerzy Gruszka – postać nietuzinkowa, która na zawsze wpisała się w historię tego miasta. Pan Jerzy był burmistrzem Swarzędza I kadencji w latach 1990-1994, radnym Rady Miejskiej w latach 1994-2006, przewodniczącym Komisji Spraw Społecznych w latach 2002-2006, uhonorowany w 2003 roku tytułem „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz”. Przez wiele lat działał też w sekcji turystyki kolarskiej Klubu Sportowego Unia, nade wszystko był jednak wielkim społecznikiem – problemami społecznymi zajmował się jako członek Obywatelskiego Komitetu Samorządowego i jako prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Św. Marcina. Był osobą obdarzoną niezwykłą szlachetnością i życzliwością, człowiekiem dobrym, skromnym i oddanym mieszkańcom oraz sprawom naszej gminy. Spoczął na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Św. Marcina. Miał  81 lat.

Małgorzata Nowak

2 lipca 2023 roku roku odeszła Małgorzata Nowak, znana, ceniona i bardzo lubiana przez mieszkańców. To pani Małgorzata stworzyła – popularną od ponad 40 lat – rozpoznawalną przez swarzędzan markę – cukiernię „Magdalenka”, w której wykształciła ponad 40 cukierników. Była niemal legendą Swarzędza, a jej cukiernia jest jednym z symboli naszego miasta. Pani Małgosia znana była także ze swojego wielkiego serca, niesienia pomocy innym i pasji społecznikowskiej. W uznaniu wielu zasług Pani Małgorzata uzyskała tytuł „Swarzędzanina 1995 Roku”, a w w marcu br. – uhonorowana została najbardziej prestiżowym tytułem w naszym mieście: „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”. Pani Małgorzata spoczęła na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Jasinie-Gortatowie. Miała 65 lat.

Witold Gromadzki

14 października 2023 roku odszedł Witold Gromadzki, założyciel i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Fundacji EKOS, prezes Fundacji. W latach 1982-1991 był asystentem w Zakładzie Historii Literatury XIX wieku. Pod opieką naukową prof. dr hab. Zofii Trojanowiczowej zajmował się dramaturgią Juliusza Słowackiego. Pan Witold Gromadzki był historykiem literatury, nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Spoczął na cmentarzu w Poznaniu. Miał 65 lat.

Ewa Brożyńska

24 października 2023 roku odeszła znana i lubiana przez wszystkich Ewa Brożyńska. Była harcerką z krwi i kości, komendantką Hufca ZHP Swarzędz, uwielbianą przez najmłodszych. Była człowiekiem-instytucją: działaczką wielu organizacji, regionalistką kochającą Swarzędz, działającą od lat aktywnie w Towarzystwie Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, kole Unia – 100, swarzędzkiej Radzie Seniorów. Działała także na polu samorządowym. W 1998 roku uzyskała mandat radnej Rady Powiatu Poznańskiego I kadencji (1998-2002). W 1997 roku została wyróżniona przez czytelników „Tygodnika Swarzędzkiego” tytułem „Swarzędzanina 1997 Roku”. Przez lata pracy w szkole wychowała wiele pokoleń dzieci i młodzieży. Przede wszystkim jednak Pani Ewa była człowiekiem dobrym, bardzo aktywnym i oddanym sprawom innych.  Spoczęła na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej,  Miała 76 lat.

- Reklama -
- Reklama -