poniedziałek, 20 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

W Paczkowie zamontują automatyczny defibrylator

W nadchodzącym roku to wysoce specjalistyczne, skomputeryzowane urządzenie zostanie zamontowane przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Paczkowie. W gminie Swarzędz będzie to już koleje urządzenie tego typu.

Zobacz także

- Reklama -

Zaletą Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego jest to, że prowadzi za pomocą poleceń głosowych osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego procedurę bezpiecznej defibrylacji                               w zatrzymaniu krążenia. Urządzenie analizuje rytm serca poszkodowanej osoby i jeżeli jest taka potrzeba, stosuje defibrylację. W Szkole Podstawowej w Paczkowie zostaną przeszkolone osoby do obsługi urządzenia, choć prawo tego nie wymaga, a poziom skomplikowania obsługi urządzenia jest na tyle prosty, aby sprawnie móc ratować życie ewentualnym poszkodowanym.

Dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3-5 min. od utraty przytomności jest szansa na skuteczną reanimację w 49-75% przypadków, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-12%. Wiedza                       o lokalizacji takiego urządzenia w okolicy jest bardzo ważna i jeszcze ważniejsza wszędzie tam, gdzie akurat jest potrzeba użycia AED. Dlatego społeczność zrzeszona wokół projektu OpenStreetMap postanowiła przygotować specjalną mapę, do której można dodawać istniejące urządzenia. Obecnie w całej Polsce ujawnionych w ten sposób AED jest ponad 6000, w gminie Swarzędz jak dotąd jest ich 10, w tym w OSP Swarzędz, OSP Kobylnica, UMiG Swarzędz czy nawet w firmie UTAL.

- Reklama -
- Reklama -