niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

Nowy przejazd przez krajówkę?

Przebudowa wiaduktu nad ul. Piaski powoduje ogromne utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza z przeprawą z jednej części miasta na drugą. Wkrótce jednak gmina powinna zyskać alternatywną możliwość przejazdu przez krajówkę - z ul. Tabaki w ul. Stawną.

Zobacz także

- Reklama -

Od połowy sierpnia trwa przebudowa wiaduktu nad ul. Piaski. W związku z tą inwestycją do jednej nitki zwężona pozostaje droga krajowa, a przez trzy tygodnie na przełomie września i października – z uwagi na rozbiórkę południowej części wiaduktu – zamknięty był przejazd samą ul. Piaski, gdzie aktualnie obowiązuje ruch wahadłowy. To wszystko powoduje ogromne uciążliwości dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji autobusowej, a także większe niż zwykle korki w innych newralgicznych miejscach na drogowej mapie miasta. Ale niewykluczone, że wkrótce – przynajmniej częściowo – gmina zyska alternatywny przejazd z jednej części miasta na drugą, który będzie miał szansę odciążyć ten w rejonie ul. Piaski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad proceduje bowiem akceptację na zorganizowanie przez miasto przeprawy z ul. Tabaki w ul. Stawną. Aktualnie z obu tych ulic – przypomnijmy – można tylko wjeżdżać na krajówkę, bez możliwości przejazdu na wprost.

Problem ze Stawną

Jak mówi w rozmowie z „TS” burmistrz Marian Szkudlarek, przygotowywany jest już projekt tymczasowej organizacji ruchu dla tego miejsca: – Po osobistych rozmowach w tej sprawie z dyrektorem GDDKiA, jako gmina zobowiązaliśmy się do opracowania takiego rozwiązania. Wkrótce będzie ono opiniowane przez GDDKiA, policję i zarządców dróg. Aby jednak przejazd z ul. Tabaki w ul. Stawną był możliwy, przynajmniej jedna wyspa w rejonie tego skrzyżowania będzie musiała zostać zlikwidowana, ponieważ powodowałaby kolizje w ruchu drogowym. Ale jest to do zrobienia – tłumaczy gospodarz gminy, podkreślając jednak że gorzej wygląda wykonanie przejazdu w drugą stronę – z ul. Stawnej w ul. Tabaki. – Takiej możliwości nie dopuszcza GDDKiA, ponieważ nawet fizycznie byłoby to niezwykle trudne do zrealizowania ze względu na geometrię skrzyżowania na DK92 i istniejący cykl świateł na drodze krajowej. Musiałoby ono zostać najpierw całkowicie przebudowane. Cieszymy się jednak, że jest szansa na chociaż przejazd w jednym kierunku – mówi burmistrz. I jak przypomina, uruchomienie przeprawy z ul. Tabaki w ul. Stawną swarzędzki ratusz proponował zarządcy tej trasy już kilka lat temu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o możliwej przebudowie wiaduktu nad ul. Piaski: – Pierwsze uzgodnienie dotyczące projektu tymczasowej organizacji ruchu w rejonie ul. Piaski związane z inwestycją w tym miejscu wpłynęło do nas w sierpniu 2020 r. Wówczas – w wydanej opinii na ten temat – zawarliśmy sugestię, żeby inwestor, czyli GDDKiA uwzględnił możliwość zorganizowania alternatywnego, tymczasowego przejazdu przez drogę krajową w innym miejscu – z ul. Tabaki w ul. Stawną w celu ograniczenia niedogodności inwestycyjnych dla użytkowników dróg i mieszkańców – wyjaśnia gospodarz gminy.

Obsunięcie jezdni przełomem?

Na takie rozwiązanie GDDKiA wówczas się nie zgodziła, stwierdzając że byłoby ono sprzeczne z warunkami wydanymi przez Wojewodę Wielkopolskiego na „odstępstwo od warunków technicznych odnośnie zmniejszenia odległości między skrzyżowaniami drogi krajowej nr 92 z ulicą Stawną od skrzyżowania drogi krajowej nr 92 z ulicą Kirkora”. Wnioski w tej sprawie gmina jednak regularnie kierowała do instytucji także w 2022 r. oraz w styczniu, czerwcu, lipcu i sierpniu br. Sytuacja zmieniła się diametralnie dopiero w październiku wraz z awaryjną koniecznością naprawy przez GDDKiA jezdni na drodze krajowej, która częściowo obsunęła się w rejonie przebudowywanego wiaduktu. Wtedy też na krajówce – na kilka dni – wprowadzono ruch wahadłowy, co spowodowało niemal paraliż komunikacyjny w tym rejonie gminy.

Gmina chce przejazdu na stałe

W końcu nasza argumentacja dotycząca ul. Tabaki i ul. Stawnej została przyjęta. Docelowo jednak chcielibyśmy, żeby przejazd w tym miejscu przez drogę krajową obowiązywał na stałe, nie tylko do momentu zakończenia przebudowy wiaduktu nad ul. Piaski. Będzie on bowiem dodatkowo zasadny po wybudowaniu przez gminę tunelu pod torami w ul. Tabaki, tym bardziej że takie rozwiązanie jest bezkolizyjne i nie wydłuża żadnego cyklu świateł na drodze krajowej. W skrócie – uruchomienie przejazdu w tym miejscu nie odbywa się ze szkodą dla nikogo, a zyskują kierowcy i mieszkańcy gminy – podkreśla Marian Szkudlarek. Jak z kolei poinformowała nas Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału GDDKiA, cały czas trwają analizy możliwości dotyczących usprawnienia ruchu lokalnego w czasie realizacji remontu wiaduktu nad ul. Piaski, a jedną z nich jest właśnie umożliwienie wspomnianego przejazdu z ul. Tabaki: – Współpracujemy z Miastem i Gminą Swarzędz, aby zminimalizować utrudnienia. Rozważamy możliwość wprowadzenia relacji na wprost z ulicy Tabaki w ulicę Stawną dla pojazdów osobowych, natomiast przejazd dwustronny ze względów technicznych jest niemożliwy – potwierdza przedstawicielka GDDKiA, dodając że wkrótce powinny pojawić się szczegółowe informacje na temat ewentualnego uruchomienia przeprawy. Jak jednocześnie wynika z informacji publikowanych przez swarzędzki ratusz, przejazd z ul. Tabaki w ul. Stawną powinien „wystartować” – jeśli oczywiście przygotowany przez gminę w imieniu GDDKiA projekt organizacji ruchu zyska stosowne akceptacje rozmaitych instytucji – w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Fotorts
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -