sobota, 2 grudnia 2023
-2.5 C
Swarzędz

Swarzędzanin odznaczony!

96-letni mieszkaniec Swarzędza, major Zenon Wechmann został odznaczony przez Prezydenta RP – podczas Święta Niepodległości – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Zobacz także

- Reklama -

11 listopada w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wśród wyróżnionych znalazł się mieszkaniec naszej gminy, 96-letni major Zenon Wechmann, który został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich”.  Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 r. w Poznaniu w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Był zuchem, harcerzem, działał w konspiracji. W 1952 r. został aresztowany przez bezpiekę i  osadzony w areszcie przy ul. Kochanowskiego, a potem w więzieniu przy ul. Młyńskiej. Przechodził ciężkie śledztwo, był męczony fizycznie i psychicznie. 23 stycznia 1953 r. wraz z trzema druhami stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu. Został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, trzy lata utraty praw obywatelskich i honorowych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odsiadywał w ciężkim zakładzie karnym w Rawiczu, w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Zwolniony na podstawie amnestii w lutym 1955 r. Od utworzenia w 1989 r. Oddziału Wielkopolska Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego działał w jego strukturach. Był wieloletnim wiceprezesem i prezesem Związku oraz od wielu lat Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Obecnie Zenon Wechmann mieszka w Swarzędzu. Warto dodać, że podczas uroczystości w Belwederze,  wyróżniona została jeszcze jedna osoba związana z naszym miastem. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej i społecznej, za wkład w umacnianie obronności i bezpieczeństwa państwa” otrzymała – mieszkająca przed laty w Swarzędzu – Amma Omenaa Mensah.

- Reklama -
- Reklama -