wtorek, 5 marca 2024
3.3 C
Swarzędz

Nie żyje pogromczyni kanału La Manche

Nie żyje Teresa Zarzeczańska – Różańska, mieszkanka naszej gminy, znakomita polska pływaczka, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, która jako pierwsza Polka pokonała kanał La Manche. Miała 77 lat. To wielka Strata dla środowiska sportowego.

Zobacz także

- Reklama -

Smutna informacja dotarła do naszej redakcji. 26 listopada w wieku 77 lat odeszła wspaniała polska pływaczka, legenda polskiego sportu, pogromczyni kanału La Manche, Teresa Zarzeczańska – Różańska, której niesamowity wyczyn wpisał się w historię sportu. Pani Teresa była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań, uprawiała także łucznictwo i bieganie. W 1972 r. ukończyła studia matematyczne w Wyższym Studium Nauczycielskim przy poznańskim UAM. Była sześciokrotną mistrzynią Polski, m.in. na 100 metrów st. klasycznym i na 200 m st. klasycznym, wicemistrzynią Polski: na 200 m i 400m st. klasycznym. Ustanowiła także rekord Polski na 100 m st. klasycznym (1:20,6 ) i trzykrotnie na 200 m st. klasycznym. Jako pierwsza Polka oraz czwarta kobieta w historii przepłynęła – 30 sierpnia 1975 r. – kanał La Manche w czasie 11 godzin i 10 minut.  W latach 1972-1977  była członkiem polskiej kadry w płetwonurkowaniu oraz ratownictwie wodnym. W 1992 r. nasza pływaczka pobiła rekord świata w przepłynięciu kanału La Manche (9 godz. 48 minut), a rok później  przepłynęła – liczący 95 km – maraton z Kołobrzegu na Bornholm. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała jako nauczycielka matematyki, fizyki i wychowania fizycznego. Była mieszkanką naszej gminy. Odejście Pani Teresy to wielka Strata dla całego środowiska sportowego.

Pogrzeb Teresy Zarzeczańskiej – Różańskiej odbędzie się we wtorek, 5 grudnia o godz. 11:50 na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia i kierujemy słowa otuchy w tych trudnych chwilach.

- Reklama -
- Reklama -