sobota, 15 czerwca 2024
20.8 C
Swarzędz

Rynek (po raz kolejny) świadkiem historii!

Szykuje się nie lada gratka - nie tylko dla miłośników historii naszego miasta, ale i młodszych i starszych mieszkańców, których przodkowie przed 105 laty wyruszyli ze swarzędzkiego Rynku, by wziąć udział w Powstaniu Wielkopolskim. W najbliższy wtorek, 16 stycznia o 17.00 pod ratuszem, w rocznicę tych wydarzeń, odbędzie się inscenizacja wymarszu swarzędzan z udziałem grupy rekonstrukcyjnej.

Zobacz także

- Reklama -

27 grudnia 1918 r. wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, w którym swój udział mieli również mieszkańcy naszej gminy. Z naszego miasta, by walczyć w powstaniu wyruszyły dwie grupy ochotników. Druga – w liczbie ponad 60 swarzędzan, pod dowództwem Stanisława Kwaśniewskiego – wyruszyła ze swarzędzkiego Rynku 16 stycznia 1919 r. W 105. rocznicę tych wydarzeń miasto przygotowało inscenizację wymarszu swarzędzkich Powstańców Wielkopolskich. Władze gminy zapraszają mieszkańców na to wydarzenie już w najbliższy wtorek, 16 stycznia o godzinie 17:00 na Rynek. Inscenizacja przedstawia trzy epizody: zdobycie posterunku niemieckiego, zerwanie flagi pruskiej z ratusza oraz aresztowanie burmistrza, odczytanie odezwy do mieszkańców, zbiórkę powstańców-ochotników, musztrę i sformowanie kolumny. W ramach inscenizacji zobaczymy ponadto: 15 rekonstruktorów, obóz powstańców, konie, CKM i inne karabiny oraz skosztujemy grogu powstańczego z oryginalnej, XIX-wiecznej kuchni polowej.

- Reklama -
- Reklama -