niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Tylko 50 dni do wyborów samorządowych

Tylko 50 dni pozostało do tegorocznych wyborów samorządowych. 7 kwietnia odbędzie się I tura wyborcza: tego dnia wybierzemy radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu z naszej gminy. Na kolejną kadencję wybierzemy też burmistrza. Przed nami zatem gorący okres kampanii wyborczej.

Zobacz także

- Reklama -

– Wybory odbędą się 7 kwietnia – ogłosił w styczniu premier Donald Tusk. Wyborcza machina ruszyła. 4 marca poznamy oficjalnie kandydatów  do Rady Miejskiej w Swarzędzu  i do Rady Powiatu Poznańskiego z naszej Gminy (tego dnia upływa bowiem termin rejestracji list z kandydatami poszczególnych Komitetów Wyborczych), a najpóźniej 14 marca nazwiska wszystkich pretendentów do walki o najwyższy urząd w naszej gminie. W niedzielę, 7 kwietnia odbędzie się I tura wyborcza: tego dnia wybierzemy radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu z naszej gminy oraz radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na kolejną kadencję wybierzemy też burmistrza. Gdy żaden z kandydatów na najważniejszy urząd w gminie nie przekroczy wymaganego, 50–procentowego progu wyborczego, to czekać nas będzie II tura wyborcza, która odbędzie się 21 kwietnia. Przed nami zatem gorący okres kampanii wyborczej. Czasu coraz mniej, bo do wyborów pozostało zaledwie 7 tygodni. Poniżej przedstawiamy kalendarz wyborczy wyborów samorządowych.

Kalendarz wyborczy 2024 (najważniejsze terminy):

 • do 12 lutego – zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego,
 • do 22 lutego – zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych,
 • do 27 lutego – powołanie przez komisarza wyborczego terytorialnych komisji wyborczych,
 •  do 4 marca, do godz. 16:00 – zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw,
 • do 8 marca – zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych,
 • do 8 marca – podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,
 • do 14 marca, do godz. 16:00-  zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
 • do 25 marca – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
 • do 25 marca – zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski
 • do 29 marca – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

 • 5 kwietnia o godz. 24:00 – zakończenie kampanii wyborczej
 • 7 kwietnia w godz. 7:00 – 21:00 – wybory

Więcej o wyborach : https://pkw.gov.pl/

Więcej o wyborach w gminie Swarzędz:

- Reklama -
- Reklama -