poniedziałek, 15 kwietnia 2024
6.9 C
Swarzędz

Swarzędz będzie miał więcej radnych!

Nie 21, a 23 rajców będzie liczyła – wybrana w najbliższych wyborach – swarzędzka Rada Miejska. To skutek wzrostu liczby ludności w naszej Gminie i przekroczenia granicy 50 tys. mieszkańców. Chętnych do zasiadania w swarzędzkim samorządzie zapewne będzie wielu, a konkurencja – jak zawsze - ogromna. W ostatnich wyborach o 1 mandat walczyło aż 13 osób.

Zobacz także

- Reklama -

Do tej pory Rada Miejska w Swarzędzu liczyła 21 członków. Wzrost liczby ludności w naszej Gminie w ostatnich latach spowodował, że przekroczyliśmy magiczny próg 50 tys. mieszkańców, a co za tym idzie zwiększyła się liczba mandatów. Podczas najbliższych wyborów, w niedzielę, 7 kwietnia wybierzemy aż 23 radnych, tym samym dołączając do największych wielkopolskich miast z 23 – osobową Radą Miejską, takich Jak Piła, Kalisz, Konin, Leszno, Gniezno i Ostrów Wlkp. Tylko w stolicy Wielkopolski  Rada Miejska liczy 34 członków.

Większa liczba mandatów nie oznacza wcale, że łatwiej będzie zdobyć miejsce w Radzie Miejskiej. Konkurencja zawsze jest ogromna, rywalizacja zacięta, a chętnych do zasiadania w swarzędzkim samorządzie bardzo wielu. Powody są różne; niemałą rolę odgrywa także aspekt finansowy, czyli dieta, którą otrzymują członkowie Rady Miejskiej. W mijającej kadencji miesięczna dieta szeregowego radnego Rady Miejskiej w Swarzędzu wzrosła do ponad 2 tys. zł, a dieta radnego tzw. funkcyjnego jest jeszcze o kilkaset zł wyższa. Nie jest to mała kwota, biorąc pod uwagę liczbę posiedzeń w miesiącu. Warto przypomnieć, że podczas poprzednich wyborów w 2018 roku, o 1 miejsce w swarzędzkiej Radzie rywalizowało aż 13 kandydatów. Jak będzie w tym roku? Wszystko okaże się 4 marca, kiedy to upływa ostateczny termin zgłaszania  przez Komitety Wyborcze list z kandydatami na radnych. Po tym terminie będzie wiadomo ile osób powalczy o mandat społecznego zaufania w naszej Gminie.

Liczba radnych w radzie gminy zależy od liczby mieszkańców danej gminy. W gminach do 20 tys. mieszkańców wybieramy 15 radnych. W gminach do 50 tys. mieszkańców rada gminy składa się z 21, a w gminach do 100 tys. mieszkańców 23 radnych. W gminach do 200 tys. mieszkańców w radzie gminy zasiada 25 radnych oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców (nie więcej jednak niż 45 radnych). Wyjątek stanowi Rada m. st. Warszawy, która liczy 60 radnych.

- Reklama -
- Reklama -