sobota, 20 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Swarzędzcy seniorzy wreszcie w Centrum!

Kilka dni temu burmistrz zaprezentował koncepcję rozbudowy budynku Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Poznańskiej 25. W ramach inwestycji – w ciągu dwóch lat - miałoby powstać tutaj nowoczesne Centrum Aktywności Seniora.

Zobacz także

- Reklama -

Aktualnie na terenie gminy – w ramach swarzędzkiego Centrum Usług Społecznych – działa 15 placówek aktywizujących osoby w wieku 60+. To Centrum Aktywności Seniora znajdujące się przy ul. Piaski, Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna” przy ul. Konopnickiej oraz 13 tzw. Klubów Młodych Duchem. Częściowo i doraźnie podobne funkcje pełnią także świetlice wiejskie znajdujące się w sołectwach. Wkrótce jednak w mieście miałby powstać ośrodek dla seniorów z prawdziwego zdarzenia. Kilka dni temu koncepcję budowy takiego obiektu zaprezentował burmistrz Marian Szkudlarek. Powstanie on przy budynku Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Poznańskiej 25, gdzie znajduje się Centrum Usług Społecznych, które zostanie specjalnie w tym celu rozbudowane. Nowy, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 1100m2 miałby zostać połączony z byłym Ośrodkiem Pomocy Społecznej dwukondygnacyjnym łącznikiem i zająć nieruchomość, którą miasto zakupiło kilka lat temu. – W naszej gminie przybywa seniorów. To bardzo aktywne osoby, które potrzebują własnej przestrzeni i miejsca, które w sposób kompleksowy, niewyrywkowy byłoby im w stanie zapewnić realizację tematycznych programów. Pomysł, by połączyć centrum senioralne z Centrum Usług Społecznych przy ul. Poznańskiej wynika zarówno z nowych funkcji jakie ta instytucja pełni od nowego roku, obsługując dodatkowe grupy społeczne, jak i z dogodnej lokalizacji. To w końcu ścisłe centrum miasta, tuż obok mamy węzeł komunikacyjny, sporo miejsc parkingowych, itd. W mieście po prostu brakuje takiego ośrodka – wylicza burmistrz Marian Szkudlarek. – Po wybudowaniu obiektu dla osób z niepełnosprawnościami na os. Czwartaków, chcemy teraz zrobić coś dla kolejnej, bardzo ważnej grupy społecznej w naszej gminie – podkreśla gospodarz Swarzędza, dodając że do końca roku ratusz chciałby dysponować już projektem budowlanym centrum senioralnego, a w kolejnym rozpocząć jego budowę. – Mogłoby ono jednak zafunkcjonować nie wcześniej niż wiosną 2026 r. – zastrzega jednocześnie burmistrz. Jak wynika z opracowanej przez miasto koncepcji obiektu, na parterze budynku znajdzie się m.in. sala audiowizualna na ok. 200 osób, w której odbywać się będą szkolenia, konferencje oraz spotkania integracyjne dla seniorów oraz sala wypoczynkowa – ogród zimowy. Natomiast na pierwszym piętrze obiektu zorganizowane zostaną tematyczne pracownie: komputerowa, kulinarna i malarska oraz sala dedykowana organizacjom pozarządowym współpracującym z osobami starszymi. Z kolei drugie piętro będzie pełniło funkcje biurowe i zaplecza technicznego. Obiekt zostanie dodatkowo dostosowany do osób niepełnosprawnych, a komunikację między kondygnacjami ułatwi winda, przystosowana także do przewozu osób leżących. Tuż za ośrodkiem natomiast gmina zamierza zorganizować tzw. ogród społeczny. Będzie on dostępny dla wszystkich mieszkańców i jest inicjatywą, na którą głosowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Celem tego projektu, przypomnijmy, jest przygotowanie ogrodu z wydzieloną strefą ogrodniczą, łąką kwietną z domkami dla pszczół, strefą relaksu oraz tzw. strefą wydarzeniowo – warsztatową.

FotoUMiG
- Reklama -
- Reklama -