poniedziałek, 15 lipca 2024
22.9 C
Swarzędz

Swarzędz świętował!

W miniony weekend Swarzędz celebrował Święto Patrona Gminy i swarzędzkich stolarzy – Św. Józefa. Z tej okazji w piątek odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której nadano tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz” oraz wręczono wyróżnienia cechowe. W niedzielę natomiast odprawiona została msza św. w intencji mieszkańców, złożono także wiązki kwiatów pod figurą św. Józefa.

Zobacz także

- Reklama -

Tegoroczne uroczystości związane z obchodami Święta Patrona naszej gminy, Św. Józefa rozpoczęły się w piątek, 15 marca uroczystą sesją Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Uroczystość zainaugurował – już tradycyjnie – występ Chóru Cechu Stolarzy „Akord”, pod kierownictwem Jadwigi Maćkowiak. Przybyłych na sesję – m.in. byłego ministra i posła Stanisława Kalembę, członkinię Zarządu Woj. Wielkopolskiego Paulinę Stochniałek, starostę Jana Grabkowskiego, burmistrza Mariana Szkudlarka z zastępcami, prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Marka Skoraszewskiego, cechmistrza Piotra Kasprzaka, byłych i obecnych samorządowców, sołtysów i dyrektorów jednostek budżetowych – powitała przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura. Po okolicznościowych wystąpieniach wręczono najwyższe wyróżnienia w naszej gminie. Tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz” otrzymali w tym roku: Andrzej Arentowski, Andrzej Bystry i Antoni Kobza. Nie zabrakło też wyróżnień dla stolarskiej braci. Złotą Odznakę Za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła wyróżniono: Wiesława Maruta, PHU Wamax, Srebrnym Medalem Za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Wielkopolskiego Roberta Kotlarczyka, Srebrnym medalem im. Jana Klińskiego uhonorowano Jarosława Lesińskiego, a Złotym Medalem Stanisława Grzeczkę. Ryszard Szymański otrzymał natomiast Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego, a Kazimierz Kasprzak Najwyższe Odznaczenie Kordzik. Burmistrz Marian Szkudlarek wraz z przewodniczącą RM Barbarą Czachurą wręczyli ponadto pamiątkowe listy gratulacyjne członkom Rady Miejskiej, sołtysom, kierownikom i dyrektorom jednostek budżetowych gminy oraz wydziałów UMiG. Po części oficjalnej odbył się koncert Natalii Zastępy. Druga część obchodów miała miejsce w niedzielę, 17 marca. W południe pod figurą Św. Józefa – u zbiegu ulic Polnej i Wrzesińskiej – złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów, po czym w kościele pw. Marcina Biskupa odprawiona została uroczysta msza św. w intencji mieszkańców.

- Reklama -
- Reklama -