sobota, 20 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Czterech na burmistrza Swarzędza!

I wszystko stało się jasne. Czterech kandydatów ubiega się o najwyższy urząd i władzę w naszej gminie. Do Mariana Szkudlarka, Wojciecha Kmieciaka, Szymona Kurpisza - którzy już kilka miesięcy, albo tygodni wcześniej zgłosili swój akces w walce o burmistrzowski fotel - dołączył czwarty kandydat, Marcin Lis z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

- Reklama -

Do wyborów pozostało mniej niż dwa tygodnie. Szykuje się zatem pasjonująca rozgrywka.  Kto wygra tę walkę? Spójrzmy, póki co, na sylwetki kandydatów.

Wojciech Kmieciak

Wojciech Kmieciak jest obecnym radnym Rady Miejskiej, jej wiceprzewodniczącym, a także szefem lokalnej Platformy Obywatelskiej. Posiada wyższe wykształcenie, ukończył Gospodarkę Przestrzenną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, pracuje w Starostwie Powiatowym na stanowisku inspektora. Do samorządu trafił w 2014 r., kiedy po raz pierwszy został wybrany radnym. Uzyskał wówczas 208 głosów, a cztery lata później 493 głosy. Wojciech Kmieciak już od kilku lat zgłaszał chęć kandydowania do burmistrzowskiego fotela. To, co nie udało się w 2018 r. (wtedy kandydatką swarzędzkiej KO została B.Szydłowska), stało się faktem w tegorocznej kampanii. Wojciech Kmieciak został oficjalnie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na burmistrza w kwietniowych wyborach Jednak jego kandydatura wzbudziła – co ciekawe – spore kontrowersje w gronie niektórych działaczy KO.  Z 6 radnych Koalicji, zasiadających w Radzie Miejskiej tylko trzech poparło kandydaturę W. Kmieciaka na fotel burmistrza, dwie radne poparły innego kandydata (Szymona Kurpisza), a radny P. Garsztka założył nawet własny Komitet i chciał walczyć o fotel burmistrza. Wojciech Kmieciak  jest najmłodszym kandydatem na urząd burmistrza. Ma 32 lata. Czy na fali wyborów 15 października lokalnemu działaczowi Koalicji uda się wygrać wybory w Swarzędzu?


Szymon Kurpisz

Szymon Kurpisz jest kandydatem KWW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy. Posiada wyższe wykształcenie techniczne – jest absolwentem Politechniki Poznańskiej – kierunek Automatyka oraz kierunek Organizacja i Zarządzanie Produkcją. Pracował w VW Poznań, obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Swoją przygodę ze swarzędzkim samorządem rozpoczął pięć lat temu, uzyskując wynik 635 głosów i mandat swarzędzkiego radnego z list Prawa i Sprawiedliwości i z tą partią był kojarzony przez całą kadencję 2018-2023.  Zresztą swojej współpracy  z Prawem i Sprawiedliwością wcześniej nie ukrywał; na profilu w mediach społecznościowych promował kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy, towarzyszył premierowi Morawieckiemu, czy posłom PiS (Wróblewski, Szynkowski Vel Sęk) podczas ich wizyt w naszej gminie. W zeszłym roku aktywnie uczestniczył też w kampanii parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwości „Programowy Ul” w Poznaniu. Od kilku tygodni Szymon Kurpisz mocno odżegnuje się od współpracy z PiS i nie chce być już utożsamiany z tą partią. W opinii wielu gdyby nie przegrana PiSu w wyborach 15 października, Szymon Kurpisz byłyby oficjalnym kandydatem tej formacji politycznej na burmistrza Swarzędza. Co znamiennie na listach Komitetu Szymona Kurpisza można znaleźć więcej nazwisk działaczy związanych do niedawna ze swarzędzkim PiSem, którzy – podobnie jak założyciel Komitetu – nie chcą już najwidoczniej występować z partyjnym logo PiS na swoim wyborczym banerze.

Czy zatem byłemu radnemu Prawa i Sprawiedliwości uda się przekonać do siebie mieszkańców naszej gminy? Odpowiedź już 7 kwietnia.


Marcin Lis

Marcin Lis to oficjalny kandydat na burmistrza z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jest absolwentem Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Pracował w Starostwie Powiatowym, od 2016 r. w Agencji Mienia Wojskowego w Poznaniu, a od 2019 r. w WFOŚiG w Poznaniu. Znana i barwa postać w swarzędzkim samorządzie. Marcin Lis był wieloletnim radnym Rady Miejskiej w Swarzędzu i szefem miejscowej Platformy Obywatelskiej. W 2010 r. kandydował też na stanowisko burmistrza z innego komitetu wyborczego (uzyskując 2619 głosów), za co został usunięty z PO. Działał też w partii „Polska Jest Najważniejsza”, a podczas ostatnich wyborów prezydenckich mocno wspierał Andrzeja Dudę, zbierając podpisy za jego kandydaturą. W 2022 r. został powołany przez premiera M. Morawieckiego na stanowisko komisarza w Mosinie. Jego współpraca z mosińskim samorządem nie trwała długo. Start w przedterminowych wyborach na burmistrza Mosiny zakończył się fiaskiem, bo Lisowi nie udało się zebrać wystarczającej liczby głosów pod swoją kandydaturą, przez co nie został zarejestrowany jako kandydat. Od kilku lat Marcin Lis jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Czy uda mu się uzyskać dobry wynik?


Marian Szkudlarek

Obecny burmistrza Swarzędza jest bezpartyjny i nie należy do żadnej partii. Piastujący od 2014 r. urząd burmistrza naszej gminy Marian Szkudlarek po raz drugi ubiega się o reelekcję. Jest kandydatem KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka. Posiada wyższe wykształcenie, jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Prowadził własną działalność gospodarczą. Przeszedł wszystkie szczeble kariery samorządowej. Przygodę z samorządem rozpoczął przez 22 laty jako radny (w 2002 r.), potem przewodniczył Komisji Budżetowej, a w 2010 r. został przewodniczącym Rady Miejskiej. Cztery lata później, w 2014 r. wygrał wyborczy wyścig o fotel burmistrza pokonując w II turze wyborczej  – 142 głosami – Annę Tomicką i wprowadzając ze swojego Komitetu do Rady aż 10 osób. W kolejnych wyborach, cztery lata później (2018 roku)  odniósł ogromny sukces, pokonując kandydatów Platformy Obywatelskiej (B. Szydłowską), Prawa i Sprawiedliwości (W. Garstkę), oraz A. Tomicką w I turze wyborczej (ponad 62%) i  uzyskując największą liczbę oddanych głosów w historii naszego miasta. Mariana Szkudlarka poparło wówczas 14.256 mieszkańców. Czy za nieco ponad tydzień Marianowi Szkudlarkowi uda się po raz trzeci wygrać bitwę o swarzędzki ratusz?  Jeśli tak, byłaby to już jego ostatnia kadencja.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -