poniedziałek, 15 kwietnia 2024
6.9 C
Swarzędz

Gdzie swarzędzanie mogą szukać pomocy medycznej w czasie świąt?

Chorowanie w święta nigdy nie jest przyjemne, ale niestety, czasami problemy zdrowotne dopadają nas w najmniej odpowiednim czasie. Gdzie zatem w czasie świąt mieszkańcy naszej Gminy mogą szukać pomocy medycznej i stomatologicznej?

Zobacz także

- Reklama -

W weekendy i święta poradnie lekarzy rodzinnych są nieczynne. Opiekę medyczną w razie choroby możemy uzyskać całodobowo w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia właściwym miejscem do uzyskania pomocy są Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Zalasewie

Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W Poznaniu i powiecie poznańskim jest ich 10. W naszej gminy usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pełni Przychodnia Gaudium w Zalasewie: ul. Serdeczna 21G/U1, 62-020, tel. 61 307 73 07. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta nie obowiązuje rejonizacja, jeśli wybieramy się sami do placówki. Pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej w dowolnym miejscu, w każdej z placówek, która podpisała z NFZ umowę na leczenie pacjentów w tym zakresie świadczeń. Natomiast jeśli zamawiamy wizytę do domu (wieczorynki realizują także – w razie potrzeby – wizyty domowe) – dzwonimy do placówki, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Adresy placówek, które udzielają nocnej i świątecznej opieki w Wielkopolsce dostępne są na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.

Gdzie na SOR?

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

 • Szpital Wojewódzki w Poznaniu Poznań-Jeżyce Poznań ul. Juraszów 7/19, tel.  61 821 23 64
 • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym. SPZOZ z siedzibą w Poznaniu Poznań-Nowe Miasto Poznań ul. Szwajcarska 3, tel. 61 873 93 46
 • Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. NZOZ Centrum Medyczne HCP Lecznictwo Stacjonarne Poznań-Wilda Poznań ul. 28 Czerwca 1956 nr 194, tel. 61 227 41 81
 • Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego SA Poznański Puszczykowo ul. Kraszewskiego 11, tel. 61 898 41 01

Czynne w święta izby przyjęć w Poznaniu:

 • Szpital Kliniczny Im. Heliodora Święcickiego Poznań-Grunwald Poznań, ul. Przybyszewskiego 49, tel.  61 869 17 34
 • Szpital Kliniczny Im. Heliodora Święcickiego  Poznań Ul. Grunwaldzka 16/18, tel. 61 854 78 04
 • Ginekologiczno – Położniczy Szpital Kliniczny Poznań-Jeżyce, Poznań ul. Polna 33, tel.  61 841 92 25
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poznań-Jeżyce Poznań, ul. Dojazd 34, tel. 61 846 46 41
 • Szpital Kliniczny Im. Karola Jonschera Poznań, ul. Szpitalna 27/33, tel. 61 849 12 00
 • Szpital Miejski Im. Franciszka Raszei Poznań-Jeżyce Poznań, ul. Mickiewicza 2, tel. 61 848 10 11 W.343 wew.214 lub 334
 • Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką I Dzieckiem w Poznaniu, ul.Adama Wrzoska 1, tel. (61) 616-25-00
 • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Długa ˝, tel. (61) 854-92-43

Kiedy dzwonić po pogotowie ratunkowe

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Za ich pośrednictwem możemy wezwać pomoc zespołu ratownictwa medycznego. Powinniśmy to zrobić w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. ZRM udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Jeśli chcemy uzyskać niezbędne informacje na temat pomocy medycznej możemy skorzystać z bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800 190 590. Również w okresie Świąt Wielkanocnych przez całą dobę będą pod nim dyżurować nasi konsultanci. Podpowiedzą m.in. gdzie jest najbliższa placówka NiŚOZ czy szpital.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, możesz też skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz online. TPK gwarantuje teleporadę pielęgniarki, położnej lub lekarza na zasadach podobnych do funkcjonowania „wieczorynek”. Konsultacje są prowadzone w językach polskim, angielskim, ukraińskim oraz migowym.

Doraźna pomoc stomatologiczna

W placówce doraźnej pomocy dentystycznej Pacjenci mogą uzyskać pomoc w stanach nagłych, w godz. od 19 do 7 w dni powszednie oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.W Wielkopolsce dyżury stomatologiczne pełni placówka: POZDENT STOMATOLOGIA, ul. Czajcza 1A, 61-546 Poznań-Wilda, nr tel. 61 835 18 01

Apteka Przyjazna czynna 24 h

W okresie świątecznym Apteka Przyjazna przy ul. Cieszkowskiego 5 pełni dyżur całodobowy 24 h na dobę, 365 dni w roku, włącznie z niedzielami i świętami, tel. 61 818 50 69

- Reklama -
- Reklama -