niedziela, 16 czerwca 2024
23.3 C
Swarzędz

Wybieramy rządzących na kolejnych pięć lat!

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wybierać będziemy radnych Rady Miejskiej, radnych Rady Powiatu oraz radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Czeka nas także najważniejszy wybór – wybór burmistrza. To mieszkańcy zadecydują kto będzie gospodarzem ratusza i naszej gminy przez kolejnych pięć lat.

Zobacz także

- Reklama -

W najbliższą niedzielę wybierzemy naszych przedstawicieli do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Rady Powiatu Poznańskiego oraz oddamy głos na kandydatów do Rady Miejskiej w Swarzędzu. Wybierać też będziemy gospodarza gminy. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00-21:00.

O Sejmik rywalizuje pięcioro mieszkańców gminy

7 kwietnia wybierać będziemy naszych przedstawicieli do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Do obsadzenia jest 39 mandatów, w tym na okręg nr 3, do którego należy Swarzędz (okręg obejmuje powiat poznański, śremski, średzki, gnieźnieński i wrzesiński) przypada 8 mandatów. Wśród kandydatów na radnych Sejmiku znalazło się pięcioro mieszkańców naszej gminy: Anna Tomicka – reprezentująca Komitet Koalicja Samorządowa OK Samorząd (miejsce 10. na liście), Marek Baumgart – kandydujący z Komitetu Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (miejsce 4. na liście), Katarzyna Kmieciak – startująca z listy Lewicy (miejsce 5. na liście) oraz Paulina Stochniałek (miejsce 1.) i Piotr Kasprzak (miejsce 7.), którzy walczą o mandat z listy Koalicji Obywatelskiej. Lista z kandydatami do Sejmiku będzie miała kolor niebieski.

Kogo Swarzędz wyśle do Powiatu?

W niedzielę wybierzemy także naszych przedstawicieli w powiecie poznańskim. Na gminę Swarzędz przypadają tylko cztery mandaty. Kto rywalizuje o miejsce w Radzie Powiatu Poznańskiego? Swoich reprezentantów wytypowały cztery Komitety Wyborcze: KKW Koalicja Obywatelska, KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd, KKW Trzecia Droga  Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL oraz KW Prawo i Sprawiedliwość. O cztery miejsca walczą łącznie 24 osoby. O 1 miejsce w radzie konkuruje więc sześć osób. Lista z kandydatami do Rady Powiatu Poznańskiego będzie miała kolor żółty.

155 walczy o miejsce w Radzie Miejskiej

155 mieszkańców rywalizuje natomiast o mandat radnego Rady Miejskiej w Swarzędzu. Osoby te reprezentują łącznie sześć komitetów wyborczych: partyjne KKW Koalicja Obywatelska i KW Prawo i Sprawiedliwość, ogólnopolskie Koalicja Samorządowa OK Samorząd oraz trzy lokalne: KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, KKW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy oraz KWW Przemysława Garsztki. Ten ostatni zarejestrował swoich kandydatów tylko w okręgu nr 2. W Radzie Miejskiej w Swarzędza zasiądą 23 osoby, co oznacza, że konkurencja jest spora – o 1 miejsce rywalizuje średnio 7 osób. Lista z kandydatami do Rady  Miejskiej w Swarzędzu będzie miała kolor szary..

Wybieramy burmistrza spośród czterech kandydatów!

W niedzielę wybieramy też burmistrza. O najważniejszy fotel w naszej gminie ubiega się czterech kandydatów: obecny burmistrz Marian Szkudlarek, reprezentujący KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, Wojciech Kmieciak, radny KO, reprezentujący KW Koalicja Obywatelska, Szymon Kurpisz, także radny, reprezentujący KWW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy oraz Marcin Lis, reprezentujący KW Prawo i Sprawiedliwość. Lista z kandydatami na burmistrza będzie miała kolor różowy.

- Reklama -
- Reklama -