niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Projekt Cyber Babcia czyli  licealiści walczą z wykluczeniem cyfrowym seniorów

Dwa licealiści: Jeremi Wilk oraz Nikodem Jurewicz stworzyli projekt Cyber Babcia, by walczyć z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Prowadzą szeroką kampanię społeczną, upowszechniającą ich projekt. Rozwieszają plakaty, rozdają ulotki oraz cukierki krówki z logo projektu. Spotykają się z Seniorami w klubach seniora. Są aktywnie także w Swarzędzu.

Zobacz także

- Reklama -

Jeremi Wilk oraz Nikodem Jurewicz, uczniowie trzeciej klasy liceum ogólnokształcącego dostrzegli wśród swoich najbliższych problem związany z brakiem umiejętności obsługi podstawowych funkcji w telefonach komórkowych. Jak również niechęć i obawę przed korzystaniem z internetowego konta pacjenta, bankowości elektronicznej i innych ułatwień dostarczanych przez cyberświat.

Uczniowie chcąc pomóc Seniorom rozważali wiele pomysłów jak walczyć z tym problemem i ostatecznie postawili na szeroką kampanię społeczną. Projekt  „Walka z wykluczeniem Seniorów w Sieci !” funkcjonujący pod nazwą Cyber Babcia powstał i jest realizowany w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, której celem jest wyróżnienie najlepszych projektów pomagających zmienić na lepsze najbliższe otoczenie.

Jeremi i Nikodem chcą na wszelkie możliwe sposoby przekazywać Seniorom wiedzę o świecie internetu, ale chcą też uświadomić i uwrażliwić nasze społeczeństwo na problem wykluczenia Seniorów z cyber świata. Zamierzają również zachęcić firmy i instytucje do podejmowania działań i tworzenia rozwiązań mających zachęcić starsze osoby do korzystania z nowych technologii. Bardzo trudne jest dotarcie z tymi informacjami do głównych zainteresowanych, którzy są często odcięci od zwykłych kanałów komunikacji internetowej stosowanych na co dzień przez młodzież. Mimo to uczniowie podjęli próbę dotarcia do Seniorów. Prowadzą szeroką kampanię społeczną upowszechniającą ich projekt. Rozwieszają plakaty, rozdają ulotki oraz cukierki krówki z logo projektu. Spotykają się z Seniorami, w tym, ale nie tylko, w klubach seniora. Działają na terenie całej Wielkopolski, m.in. w Czerniejewie, Wrześni, Swarzędzu, Poznaniu, Obornikach, Kościanie i Wieleniu. Ich kampania dotarła także do Świecia nad Wisłą. – Jak dotychczas, rozwiesiliśmy 100 plakatów, rozdaliśmy 2500 ulotek i 3000 krówek z logo projektu. W najbliższym okresie chcemy rozdać kolejne 1000 ulotek. Zamierzamy dalej odbywać spotkania z seniorami i kontynuować kampanię w internecie w ramach naszego kanału Cyber Babcia na YouTube oraz Fanpaga projektu również o nazwie Cyber Babcia na Facebooku. Dotychczas udało nam się dotrzeć do NFZ, Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu, licznych poradni medycznych i szpitali. Nasz plakat dotarł na lotnisko Ławica w Poznaniu. Jesteśmy również mile zaskoczeni wsparciem przedsiębiorców i instytucji publicznych, które zaangażowały się w nasz projekt stając się naszymi partnerami, a bez których realizacja projektu byłaby bardzo trudna – wyjaśniają młodzi twórcy projektu.    

Uczniowie działają również w internecie za pośrednictwem YouTube (kanał Cyber Babcia) oraz Facebooka, gdzie na Fanpagu Cyber Babcia m. in. szczegółowo relacjonują swoją akcję. Zachęcają przy tym inne osoby i organizacje do podjęcia współpracy i wspólnej walki z problemem. Można się z nimi skontaktować m.in. przez Facebook’owy Fanpage.

https://www.youtube.com/@CyberBabcia

https://www.facebook.com/profile.php?id=61557561120796

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -