niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Swarzędz przedstawił projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok!

Znana jest już lista projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Głosowanie rozpocznie się 23 maja i potrwa do 6 lipca. Łącznie zgłoszono 44 projekty. Komisja pozytywnie zaopiniowała 35 z nich.

Zobacz także

- Reklama -

Swarzędzki magistrat przedstawił kilka dni temu listę projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, na które będzie można głosować od  23 maja do 6 lipca br. W tym roku zgłoszono  rekordową liczbę 44 projektów. Komisja oceniająca propozycje wnioskowanych projektów pozytywnie zaopiniowała 35 z nich, w tym 6 projektów głównych, 18 projektów lokalnych i 11 projektów dodatkowych.

Lista projektów:

PROJEKTY GŁÓWNE:

1. Kompleks boisk sportowych przy ul. Poznańskiej

Przedmiotem projektu jest wybudowanie kompleksu sportowego obejmującego pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz boiska dodatkowe wraz z zapleczem (szatnie oraz miejsca parkingowe). Efektem budowy tych obiektów ma być zwiększenie dostępności boisk zarówno dla klubów sportowych jak i mieszkańców.

2. Parking przy Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu

Projekt zakłada zapewnienie miejsc parkingowych przy Szkole Podstawowej w Swarzędzu, poprzez wybudowanie parkingu. Aktualna liczba dostępnych miejsc parkingowych przed szkołą (ok 9 miejsc) jest niewystarczająca. Ponadto parkowane auta stanowią przeszkodę w sytuacjach kryzysowych (dojazdu służb ratunkowych).

3. Przebudowa ul. Greckiej oraz Irlandzkiej – Os. Europejskie Zalasewo

Wniosek zakłada przebudowę ul. Greckiej oraz Irlandzkiej. Przewiduje on budowę drogi o nawierzchni z kostki betonowej wraz z kanalizacją deszczową, obustronnymi chodnikami oraz wyniesionymi skrzyżowaniami z ul. Szwajcarską oraz Portugalską.

4. WIELOpark – miejsce wypoczynku i rekreacji w Garbach

Wniosek dotyczy stworzenia WIELOparku – harmonijnie skomponowanego miejsca spotkań w otoczeniu natury, w którym planowane jest połączenie wielu stref aktywnego wypoczynku dedykowanych różnym grupom użytkowników (dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze), zlokalizowanym w miejscu łatwo dostępnym dla wielu miejscowości gminy.

5. Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią na placu przy ulicy Pogodnej

Celem projektu jest budowa boiska typu “Orlik” ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Pogodnej w Swarzędzu wraz z piłkochwytami i oświetleniem. Na placu znajduje się już boisko do koszykówki, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Boisko ze sztuczną nawierzchnią będzie doskonałym uzupełnieniem tego miejsca.

6. Zakup kontenerów na szatnie przy boisku piłkarskim w Zalasewie

Zakup kontenerów w celu ich wykorzystania na szatnie dla dzieci  i młodzieży trenującej na boisku w Zalasewie przy Kórnickiej 220.

PROJEKTY LOKALNE:

1. Reprezentacyjna skarpa zasługuje na odnowę schodów nr 3/ wraz z przynależnym terenem

Wniosek dotyczy opracowania projektu i remontu schodów wraz z projektem istniejącej zieleni, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie. Schody stanowią łącznik pomiędzy ścieżką spacerową wiodącą od Targowiska oraz osiedli Czwartaków i Kościuszkowców do dolnej ścieżki spacerowej posadowionej nad jeziorem swarzędzkim.

2. Ul. Grecka, Irlandzka, Hiszpańska, Rosyjska, Norweska – ułożenie płyt betonowych

Projekt zakłada realizację ułożenia płyt betonowych na ulicach Greckiej, Irlandzkiej, Hiszpańskiej, Rosyjskiej i Norweskiej w Zalasewie.

3. Aula dla Szkoły Podstawowej nr 5 – poprawa warunków nauki dzieci

Projekt dotyczy budowy ruchomej ściany, pozwalającej wyizolować część auli i oddzielić ją od korytarza szkolnego – w trakcie uroczystości szkolnych, konkursów i wydarzeń odbywających się podczas lekcji w Szkole Podstawowej nr 5. Takie rozwiązanie poprawi warunki wykorzystania auli szkolnej przy zachowaniu jej dotychczasowej funkcjonalności.

4. Strzelnica Pneumatyczna (wiatrówkowa)

Projekt zakłada budowę strzelnicy pneumatycznej kontenerowej składającej się z 5 kontenerów z płyt warstwowych. Obiekt wyposażony w kulochwyty i tzw. tarczociągi umożliwiać będzie strzelanie z pistoletów i karabinów pneumatycznych na dystansie 10m. Strzelnica miałaby być częścią kompleksu SCSiR, umiejscowiona pomiędzy skateparkiem a boiskiem treningowym.

5. SmogSTOP – rozbudowa sieci czujników jakości powietrza

Wniosek dotyczy rozszerzenia terenów monitorowanych przez czujniki jakości powietrza. Zakup oraz zamieszczenie czujników jakości powietrza na budynkach świetlic wiejskich w: Janikowie, Garbach, Łowęcinie, Wierzonce, Uzarzewie, Gortatowie i Jasinie.

6. Aktywna Rodzina

Projekt obejmuje budowę placu zabaw dla dzieci we wsi Uzarzewo. Wnioskowany plac zabaw wraz z istniejącym boiskiem ma stanowić małe “centrum sportowe” w  Uzarzewie (duże boisko dla młodzieży i dorosłych oraz plac zabaw dla najmłodszych).

7. Strefa rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców ul Sienkiewicza, DD Senior-Wigor i DDP

Projekt zakłada rewitalizację terenu znajdującego się w sąsiedztwie bloku przy ul. Sienkiewicza 19 oraz Dziennego Domu Senior-Wigor i Dziennego Domu Pobytu. Rewitalizacja ma polegać na demontażu placu zabaw, utwardzeniu terenu pod infrastrukturę rekreacyjno-sportową, przesadzeniu drzew oraz montażu urządzeń rekreacyjno-sportowych, w tym kamiennego stołu do gry w ping-ponga, dwóch dwustanowiskowych stołów do gry w szachy/warcaby, urządzenia do street workoutu, urządzeń siłowni zewnętrznej dostosowanych również dla seniorów oraz infrastruktury towarzyszącej, czyli śmietników i ławek.

8. Projekt parkingu przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu

Projekt dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji branżowej na budowę parkingu w bliskim sąsiedztwie Ośrodka Kultury oraz przy ulicy Harcerskiej.

9. Altana piknikowa wraz z przyłączem elektrycznym w Karłowicach

Projekt zakłada utworzenie atrakcyjnego miejsca do wypoczynku w otoczeniu przyrody. W ramach zadania przewiduje się zakup i montaż altany, ławek oraz stołu. Inwestycja przyczyni się do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji, stworzy nowe miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a dodatkowo przyczyni się do integracji mieszkańców.

10. Książkomat dla czytelników z Gminy Swarzędz

Projekt zakłada ustawienie zewnętrznego książkomatu do odbioru/zwrotu książek przy budynku Biblioteki Publicznej w Swarzędzu na osiedlu Czwartaków.

11. Kompleksowy projekt budowlany dotyczący budowy drogi wraz z chodnikami i kanalizacją deszczową w części ul. Łozinowej i ul. Baziowej w Garbach

Kompleksowe wykonanie projektu budowy drogi wraz z chodnikami i kanalizacją deszczową (oraz ścieżką rowerową jeżeli pozwoli na to szerokość pasa drogowego) w ul. Łozinowej w Garbach, na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Baziowej oraz w ul. Baziowej w Garbach.

12. Progi zwalniające na Olszynowej i Bukowej w Rabowicach

Projekt dotyczy instalacji 4 progów zwalniających w Rabowicach – po 2 na ulicach Olszynowej i Bukowej w formie poduszek berlińskich, które nie powodują problemów dla przejazdu większych aut (w tym autobusów).

13. Budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na “os. Muzyków” w Gruszczynie

Projekt zakłada realizację rewitalizacji terenu sportowego. Projekt jest kontynuacją wcześniej podjętych działań i stanowi rozszerzenie obecnie istniejącej strefy sportowo – rekreacyjnej. W ramach budowy miałoby powstać m.in. boisko sportowe, stół do ping-ponga, tyrolka, mini skatepark oraz strefa piknikowa, zieleń towarzysząca i mała architektura.

14. Nowoczesna pracownia informatyczna dla SP4 w Swarzędzu

Wniosek zakłada wyposażenie sali informatycznej z 24 stanowiskami w nowoczesny sprzęt komputerowy: komputery typu mini PC, montowane z tyłu monitora. Rozwiązanie zapewni maksimum miejsca roboczego dla uczniów jak i nauczyciela. Jednocześnie jest to rozwiązanie energooszczędne. Komputery wyposażone są domyślnie we wbudowaną kartę sieci WIFI oraz moduł Bluetooth, co pozwali na podłączenie dodatkowych urządzeń wykorzystywanych podczas lekcji, m.in. robotów edukacyjnych.

15. Wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Swarzędzu

Projekt zakłada montaż wiaty rowerowej przed Szkołą Podstawową nr 3 na os. Czwartaków. Wiata o wymiarach 20m/2,4m/2m (D/W/S) wraz ze stojakami ma posłużyć za schronienie dla 48 rowerów.

16. Edukacyjny Ogród Przygód: Rozbudowa Placu Zabaw dla Młodych Odkrywców przy Szkole Podstawowej Im. Św. Jana Pawła Ii w Paczkowie

Projekt “Edukacyjny Ogród Przygód” zakłada rozbudowę placu zabaw przy szkole podstawowej w Paczkowie poprzez wprowadzenie naukowych urządzeń, takich jak ksylofon, dzwony rurowe, kompas, zegar słoneczny, eko kuchnia oraz gry edukacyjne typu eko-memory i smogo- memory. Każde z urządzeń będzie wykonane z trwałych materiałów, zapewniając długotrwałą użyteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

17. Rewitalizacja i aktywizacja terenu parkowego przy starej SP w Paczkowie (przy ul. Dworskiej)

Projekt zakłada rewitalizację i aktywizację terenu parkowego przy starej szkole podstawowej w Paczkowie w celu aktywizacji mieszkańców Paczkowa.

18. Bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego na ul. Tuleckiej w Garbach

Wniosek dotyczy poszerzenia chodnika do wymaganej rozporządzeniem szerokości poprzez jego oczyszczenie z trawy i innych zarośli. Zapewni to bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom.

PROJEKTY DODATKOWE:

1. Swarzędz dzieciom

Niniejszy projekt zakłada zaopatrzenie wszystkich placówek opiekuńczych, w których znajdują się dzieci do ukończenia lat 6 w profesjonalny sprzęt w walce z zadławieniami – LifeVac.

2. Poprawa bezpieczeństwa

Projekt dotyczy doświetlenia przejścia dla pieszych na wysokości osiedla pod lasem w Kobylnicy. Przejście mimo lamp jest niebezpieczne, a osoby chcące przejść mało widoczne. Szczególnie ważne jest to w okresie jesiennym i zimowym. Bardzo dobrze sprawdziłoby się tam doświetlenie ledowe lub fotowoltaiczne.

3.  SmogSTOP – prelekcje, kampania informacyjna nt. poprawy jakości powietrza

Projekt zakłada szeroko pojętą kampanię informacyjną na temat poprawy jakości powietrza.

4. Przebudowa ul. Austriackiej i Ukraińskiej – opracowanie dokumentacji

Wniosek zakłada opracowanie pełnej dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Austriackiej oraz Ukraińskiej na Osiedlu Europejskim w Zalasewie. Dokumentacja ma przewidywać budowę drogi o nawierzchni twardej z kostki betonowej wraz z kanalizacją deszczową oraz chodnikiem wyniesionym niskim krawężnikiem obniżonym do poziomu jezdni w miejscach wjazdów na posesje.

5. Finansowanie PROJEKTU budowy chodnika i ścieżki rowerowej w ciągu ulic Swarzędzkiej w Jasinie, Cmentarnej i Dożynkowej w Gortatowie

Sfinansowanie projektu budowy chodnika i ścieżki rowerowej na ul. Swarzędzkiej w Jasinie (od Cmentarza Komunalnego do ul. Ziołowej), dalej wzdłuż ul. Cmentarnej oraz Dożynkowej do wysokości świetlicy wiejskiej w Gortatowie.

6. Pierwsza pomoc przed przybyciem karetki – zakup defibrylatorów AED dla Rabowic

Wniosek dotyczy zakupu 2 defibrylatorów AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) i ulokowanie ich w pobliżu najbardziej zaludnionych osiedli Rabowic. AED znajdowałyby się w skrzynkach zewnętrznych odpowiednio chroniących przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo projekt zakłada organizację serii szkoleń dla mieszkańców z pierwszej pomocy i obsługi AED.

7. Projekt budowy nawierzchni na Placu Gruszczyńskim i ul. Wodnej w Gruszczynie

Projekt zakłada opracowanie dokumentacji na dokończenie utwardzenia nawierzchni Placu Gruszczyńskiego oraz przyległej do niego ul. Wodnej.

8. Ul. Niemiecka, Austriacka – ułożenie płyt betonowych na pozostałym odcinku

Projekt zakłada ułożenie płyt betonowych na brakujących odcinkach ulicy Niemieckiej oraz Austriackiej (odcinek od Niemieckiej 38 do skrzyżowania z ulicą Duńską oraz odcinek Austriackiej od skrzyżowania z Ukraińską do końca ulicy Austriackiej).

9. Organizacja konkursu młodych talentów w rytmie rocka, metalu i hip-hopu

Projekt zakłada organizację koncertu młodych talentów muzycznych w rytmie muzyki rockowej i hip-hopowej. Projekt mógłby odbyć się na scenie nad Jeziorem Swarzędzkim, gdzie znajduje się niezbędna infrastruktura.

10. Przystanek Wierzenica. Miejsce aktywnego wypoczynku w otulinie Puszczy Zielonki

Projekt zakłada  postawienie tablic informacyjnych z przebiegiem szlaków, oznaczenia nowych szlaków nordic walking; rozbudowanie siłowni i strefy treningowej workaut oraz doposażenie placu zabaw.

11. Strefa Sportowo-Rekreacyjna przy świetlicy i boisku w Zalasewie – opracowanie projektów i częściowa realizacja

Wniosek zakłada zaprojektowanie nowego boiska piłkarskiego ze sztuczna nawierzchnią (w miejsce obecnego boiska trawiastego) oraz boiska do padla (w miejscu dwóch budynków gospodarczych, które kwalifikują się do wyburzenia).

Szczegółowe informacje dotyczące projektów poddanych pod głosowanie można znaleźć pod linkiem: https://swarzedz.budzet-obywatelski.org/

Głosowanie odbywać się będzie od 23 maja do 6 lipca  na stronie internetowej: https://swarzedz.budzet-obywatelski.org/ .

Do głosowania nie jest wymagana rejestracja konta.

- Reklama -
- Reklama -