czwartek, 20 czerwca 2024
18.5 C
Swarzędz

Czy komfort zapewniony przez ubranie sportowe może poprawić wyniki sportowe?

Wyniki w sporcie nie zrobią się same, trzeba na nie zapracować wielogodzinnymi treningami. Jednak nie bez powodu branża sportowa pracuje nad nowymi tkaninami i niuansami technologicznymi, które mają umożliwić poprawienie osiąganych wyników. To naprawdę jest możliwe. Zobacz, jak dobrać strój do treningu, by uprawianie sportu dawało satysfakcję.

Zobacz także

Schody latem

Liderowy Dzień Sportu

- Reklama -

Dlaczego odpowiedni strój sportowy do ćwiczeń ma znaczenie

Nawet jeśli trenujemy w domu (joga, fitness, pilates), warto przebrać się w strój sportowy. Codzienne ubranie rzadko jest idealnie dopasowane do ciała i ma zdolność do odprowadzania wilgoci. Mówiąc wprost: jest niewygodne, zwłaszcza przy wykonywaniu skomplikowanych sekwencji ruchów. No i w „zwykłym” ubraniu łatwiej o przegrzanie organizmu.

Dobrej jakości odzież sportowa ma zdolność do odprowadzania wilgoci z ciała na zewnątrz. I nie da się tego przecenić, bo nikt nie lubi się pocić, nie tylko w czasie treningu. Istotne jest też, by ubrania sportowe były uszyte z tkaniny szybkoschnącej. Tu warto postawić na poliester i bawełnę z domieszką elastanu. Ten ostatni odpowiada za elastyczność tkaniny i dopasowanie do sylwetki.

Wygoda i komfort termiczny to dwie rzeczy, które sportowcy bardzo sobie cenią. Dobrze dopasowany strój sportowy nie ogranicza ruchów, pozwala na pełną swobodę w czasie kolejnych etapów treningu, chroni ciało przed przepoceniem.

Wyjątkiem są spodenki do biegania (ciekawe modele można znaleźć w ofercie Decathlonu: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/spodenki-do-biegania), które z zasady powinny mieć luźne, przewiewne nogawki.

Jakie elementy odzieży sportowej warto kupić?

Początkujący sportowcy szybko zauważą, że kupno odzieży sportowej poprawia komfort treningu i pozwala osiągać lepsze wyniki. Na początku to normalne – kto nigdy nie trenował i zaczął uprawiać sport, na pewno będzie robił postępy. Jednak z czasem okazuje się, że „zwykły” strój to za mało i trzeba sięgnąć po coś więcej.

Dobrym przykładem są skarpety kompresyjne dla biegaczy (po raz kolejny odsyłamy do Decathlonu: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/opaski-i-skarpety-kompresyjne). Wyglądem przypominają podkolanówki, ale ich ucisk jest zdecydowanie większy. Na co dzień uznalibyśmy to za niewygodne, ale zaawansowani biegacze dobrze wiedzą, że ucisk wywierany w dolnej części nogi poprawia krążenie krwi w żyłach, co przekłada się na wydajniejszą pracę serca. Z tego efektu korzystają też chętnie rowerzyści i inni sportowcy uprawiający sporty wyczynowe.

Active training Motivation healthy lifestyle A happy person runs a workout during the day.

Ciekawym rozwiązaniem są też rękawy rowerowe – jeśli koszulka i wiatrówka to za mało, można docieplić przedramiona rękawami.

Latem na pewno przydadzą się daszki lub czapki z daszkami. W słoneczny dzień korzystają z nich niemal wszyscy sportowcy, począwszy od biegaczy, poprzez tenisistów, rowerzystów czy miłośników siłowni pod chmurką. Daszek chroni oczy przed promieniowaniem UV, ale przede wszystkim pozwala dobrze widzieć i niweluje ryzyko mrużenia oczu.

Dlaczego komfort, jaki daje ubranie sportowe, przekłada się na wyniki?

Dobrze dobrane ubranie sportowe jest funkcjonalne i pozwala skupić się wyłącznie na treningu.

Jest kilka czynników, które decydują o tym, że dobór stroju treningowe przekłada się na wyniki:

– Wygoda – nic tak nie psuje treningu (lub co gorsze: zawodów!) jak dyskomfort spowodowany uciskiem, obcieraniem, swędzeniem, czyli ogólnie niedopasowaniem stroju.

– Komfort termiczny – sportowcowi nie może być ani za zimno, ani za ciepło. Oba te stany skutecznie obniżają wydolność. – Kompresja – odzież kompresyjna to już wyższy stopień wtajemniczenia. Można uznać ją za sprzęt sportowy. Skarpety kompresyjne to nie wszystko. W sprzedaży dostępne są też opaski kompresyjne, a także getry i rękawy. Wszystko to ma na celu poprawę krążenia i wsparcie pracy serca. Efektem będą kolejne pokonane kilometry i urwane sekundy. Dla sportowca to rzecz nie do przecenienia.

- Reklama -
- Reklama -