piątek, 21 czerwca 2024
17.5 C
Swarzędz

Poznań się wyludnia – jak wpłynie to w przyszłości na rynek pracy?

Poznań czeka wielka depopulacja. Tak wynika z najnowszych prognoz na kolejne kilkadziesiąt lat. Jak wyludnianie się miasta wpłynie na rynek pracy? Czy dojdzie do większego bezrobocia? Na te pytania szukamy odpowiedzi w tym tekście.

Zobacz także

- Reklama -

Prognozy demograficzne dla miasta Poznań

Zgodnie z analizą pt. „Demograficzna przyszłość wielkich miast w Polsce” przygotowaną przez profesora z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Szukalskiego wyludnianie Poznania to nieunikniony proces. Poznań doświadcza spadku ludności już od 1990 roku (590 tysięcy). W połowie 2023 roku stolicę wielkopolski zamieszkiwało już tylko 530 tysięcy osób, a prognozy na 2060 rok przewidują kolejny znaczący spadek – nawet 76 proc. obecnej populacji. Co istotne w Poznaniu oraz w większości dużych miast w Polsce będzie więcej osób starszych (powyżej 60 roku życia) aniżeli dzieci i nastolatków. Stale zwiększać się ma odsetek osób starszych, a zwłaszcza tych bardzo starych (tj. w wieku 80+). To oznacza, że nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje.  W 2060 roku co dziesiąty mieszkaniec miasta będzie miał 80 lat i więcej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko Warszawa i Kraków może liczyć na przyrost naturalny w najbliższych latach, a potem na stabilizację demograficzną.

Wyludnianie się Poznania – jak to wpłynie na rynek pracy?

Już dziś zaobserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, mimo tego, że bezrobocie w Poznaniu nie należy do najwyższych w Polsce. Stopa bezrobocia rejestrowanego w wielkopolskim na koniec grudnia 2023 r. wyniosła jedynie 3,0%. Na portalach internetowych codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia typu dam pracę oraz opinie pracowników o pracodawcach z Poznania https://www.gowork.pl/opinie/poznan;l.

W związku z tym, że w Poznań zaczyna się wyludniać, zmniejsza się dostępność pracowników. Już dziś firmy narzekają na to, że zaczyna brakować fachowców, zwłaszcza w takich branżach jak budownictwo, czy opieka dla osób starszych.

Jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie, nasileniu ulega proces starzenia się populacji. Towarzyszymy mu starzenie się zasobów pracy. To duże wyzwania dla firm, zwłaszcza zatrudniających dużo osób. Z czasem mogą mieć trudności ze znalezieniem nowych pracowników, zwłaszcza jeśli do wykonywania pracy wymagane są odpowiednie kwalifikacje. Wzrost liczby i udziału osób starszych w poznańskim społeczeństwie oznacza nieodwracalne zmiany w proporcji osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. To jeszcze nie koniec problemów, z jakimi będzie musiał zmierzyć się Poznań i inne polskie miasta. W warunkach zmniejszania się liczby ludności (szczególnie dzieci i młodzieży)  z pewnością likwidowane będą niektóre typy szkół, klas czy kierunki studiów, które dostarczają specjalistów w niszowych specjalnościach. To w znaczny sposób ogranicza inwestycje, kreujące nowe miejsca pracy. Coraz więcej młodych ludzi migruje także w poszukiwaniu lepszej pracy za granicę.  Tylko w 2009 r. 2,9 tys. osób więcej wymeldowało się z Poznania, niż do niego przybyło.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -