czwartek, 20 czerwca 2024
18.5 C
Swarzędz

Wojewoda daje kasę na zebry!

Gmina od kilku lat sukcesywnie doświetla przejścia dla pieszych na najbardziej ruchliwych ulicach. Wkrótce specjalne oświetlenie montowane będzie w 3 kolejnych lokalizacjach: na ul. Wrzesińskiej oraz na ul. Przybylskiego. Swarzędz otrzymał na ten cel 90 tys. zł z rządowego programu.

Zobacz także

- Reklama -

Sytuację na przejściach dla pieszych znacznie poprawia specjalne oświetlenie i oznakowanie zebr, gdzie montuje się lampy typu LED, których snop światła skierowany jest bezpośrednio na przejście oraz wyposaża w tzw. aktywną sygnalizację, czyli pulsatory sygnalizujące pieszego zbliżającego się do przeprawy. Od kilku lat także i w naszej gminie przejścia na najbardziej uczęszczanych drogach są sukcesywnie doświetlane. W ten sposób w ostatnich latach zmodernizowane zostały zebry m.in. na ul. Kwaśniewskiego, Granicznej, Piaski, Św. Marcina, Cieszkowskiego, Grudzińskiego, ul. Kobylnickiej, przy ul. Nowy Świat, na os. Gryniów, na ul. Geremka, czy przy ul. Swarzędzkiej.  Wkrótce gmina zleci montaż takich instalacji w kolejnych miejscach. Umożliwią to pieniądze, które miasto – po raz kolejny – otrzymało w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. A mowa tu o 90 tys. zł. Z tej okazji w miniony wtorek do Swarzędza przybyła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, która o uzyskaniu przez gminę wspomnianego dofinansowania poinformowała podczas wspólnej konferencji prasowej z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem, która odbyła się przy ul. Cieszkowskiego, czyli najbardziej obciążonej ulicy w całym powiecie poznańskim: – Niestety, Wielkopolska nie wypada najlepiej jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, a wypadki do których dochodzi są też udziałem pieszych. Dlatego władzom gminy należą się słowa uznania za promowanie wśród mieszkańców kwestii bezpieczeństwa na drogach i angażowanie się w tego typu programy – podkreślała w swoim wystąpieniu wojewoda. Jak z kolei zauważył burmistrz Marian Szkudlarek, o uzyskanie rządowego dofinansowania nie było łatwo, bo walczyło o nie wiele samorządów: – Do uzyskania dotacji zgłoszono aż 61 projektów, więc rywalizacja była poważna. Tym bardziej cieszy fakt, że ten swarzędzki ponownie został oceniony wysoko. Kwestie bezpieczeństwa na drogach są dla nas niezwykle ważne i zamierzamy kontynuować ubieganie się o środki w kolejnych edycjach tego programu – zapowiedział gospodarz gminy,dziękując wojewodzie za przyznane wsparcie.

Odnotujmy, że otrzymane przez gminę pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację przejść dla pieszych przy ul. Wrzesińskiej (na wysokości ulic Grunwaldzkiej i Szklarniowej) oraz na ul. Przybylskiego (na wysokości ul. Geremka).W tych miejscach zostanie zamontowane oznakowanie poziome (farba odblaskowa), aktywne oznakowanie pionowe (znak D6 z obrysem przechodnia w LED), lampy LED ze słupem, a także światła odblaskowe, tzw. „kocie oczka”. Co więcej, w swarzędzkich szkołach przeprowadzone zostaną dodatkowo działania edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania na drodze.

- Reklama -
- Reklama -