Remont Wrzesińskiej w tym roku

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ul. Wrzesińska doczeka się nowej nawierzchni na odcinku od Rynku do ul. Cieszkowskiego. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na wykonawcę tego zadania.

Od 1 czerwca letni rozkład jazdy

Autobusy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej nie będą już jeździć w dni robocze na podstawie sobotniego rozkładu jazdy. Od 1 czerwca będą kursować według letniego rozkładu jazdy.

Rafał Trzaskowski odwiedził Swarzędz

W minioną sobotę prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP, Rafał Trzaskowski odwiedził naszą gminę. O branży stolarskiej rozmawiał z cechmistrzem Piotrem Kasprzakiem, zwiedzając jego - wielopokoleniowy - warsztat stolarski, a także Centrum Meblowe przy ul. Wrzesińskiej.

Budżet gminy: są kolejne straty

Nasza gmina jest w coraz trudniejszej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa i obostrzeniami wprowadzonymi w międzyczasie przez rząd. Na samym podatku PIT Swarzędz stracił za marzec i kwiecień prawie 4 mln zł. - Tylko za kwiecień wpłynęło o 40% mniej, nie wiemy co nas czeka w kolejnych miesiącach. Jest to odczuwalna strata dla naszego samorządu – ocenia Karolina Dziekan, skarbnik Urzędu Miasta i Gminy.

Przenieśli zebrę na Św. Marcinie

Z początkiem maja – jak informuje ratusz - do użytku mieszkańców oddane zostało wyremontowane przejście dla pieszych na ulicy Św. Marcina przy schodach prowadzących od ul. Wielkiej Rybackiej. Teraz ma być w tym miejscu bezpieczniej.

Koronawirus pożera gminną kasę

Koronawirus spowodował olbrzymi spadek dochodów miasta m.in. z podatków, co ma związek z przerwą w działalności zakładów przemysłowych, a głównie handlu czy usług. Tylko w marcu budżet gminy stracił ok. 2,5 mln zł. Łącznie do gminnej kasy – jak w międzyczasie poinformował burmistrz Marian Szkudlarek - może nie wpłynąć nawet 45 mln zł. Swarzędz zaczyna mocno oszczędzać.

Swarzędz bez skarbówki

Punkt podawczy poznańskiej skarbówki znajdujący się w gminnym budynku przy ul. Poznańskiej został zlikwidowany wraz z ostatnim dniem kwietnia. Powód? Izba Skarbowa w Poznaniu nie chciała utrzymywać placówki, w której składana jest coraz mniejsza ilość dokumentów.

Swarzędz wśród gmin z największą liczbą zakażonych

Swarzędz z ośmioma zakażonymi COVID-19 mieszkańcami zajmuje 3 miejsce wśród gmin Powiatu Poznańskiego. Więcej przypadków koronawirusa odnotowano tylko gminach: Mosina (15) i Stęszew (14). Ośmiu zakażonych – podobnie jak w Swarzędzu – odnotowano także w Czerwonaku. Cztery gminy: Dopiewo, Kleszczewo, Murowana Goślina i Suchy Las nie mają potwierdzonego ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem na swoim terenie.

Kiedy Swarzędz otworzy przedszkola

Swarzędzkie przedszkola i żłobek Maciuś nie wznowią w przyszłym tygodniu swojej działalności. – Możliwy termin otwarcia placówek to 18 maja – deklaruje magistrat. Czy jednak tak się stanie?

Baza nabiera rumieńców

Trwa rozbudowa zaplecza Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, czyli bazy transportowej w Garbach przy ul. Transportowej. Wysłużone i zaniedbane do niedawna budynki zyskały już nową, ciekawą elewację.