wtorek, 5 marca 2024
3.3 C
Swarzędz

Swarzędz się wyludnia na rzecz sołectw

Swarzędz ma coraz mniej mieszkańców. Tylko od 2017 roku ludność naszego miasta zmniejszyła się o prawie 1,6 tysiąca osób. Coraz mniej mieszkańców notują także Wierzonka, Wierzenica, Uzarzewo, Bogucin, czy Kobylnica. Za to prawdziwy „boom” demograficzny przeżywa kilka sołectw, z Zalasewem i Rabowicami na czele. To ostatnie - w ciągu kilku lat - zwiększyło liczbę swoich mieszkańców ponad trzykrotnie.

Zobacz także

- Reklama -

Mamy ponad 50 tys. mieszkańców

Nasza gmina dynamicznie się rozrasta i zaludnia. Jest to widoczne najbardziej w ostatnim czasie, kiedy każdy rok przynosi wzrost liczby mieszkańców o około 500 – 1000 osób. Dotyczy to głównie osób z pobytem stałym. Spora jest też liczba osób, która tymczasowo zamieszkuje Swarzędz oraz grupa niezameldowanych mieszkańców, którą ocenia się nawet na 5 – 7 tysięcy. Bardzo liczna jest też grupa mieszkańców narodowości ukraińskiej.W świetle najnowszych danych, gmina Swarzędz na koniec 2021 roku liczyła 50.421 mieszkańców, z czego 55,5% naszej społeczności mieszka w Swarzędzu, a 44,5% w swarzędzkich sołectwach. Rok temu te proporcje były korzystniejsze na rzecz miasta: 57% do 43%.

Swarzędz traci mieszkańców

Nowi mieszkańcy przybywają głównie do swarzędzkich sołectw. Sam Swarzędz powoli, acz systematycznie się wyludnia. W 2015 roku miasto liczyło 30.077 mieszkańców, w 2016 roku 29.847 mieszkańców, w 2019 roku już tylko 29.142, a w 2021 roku liczba mieszkańców spadła do poziomu 28.034 osób, czyli zmniejszyła się –  w ciągu ostatnich sześciu lat – o ponad dwa tysiące obywateli.

Coraz ludniejsze Zalasewo i Rabowice

Od kilku lat „boom” demograficzny przeżywają za to niektóre podswarzędzkie sołectwa, z Zalasewem, Rabowicami, Jasinem, Gruszczynem, Kruszewnią i Gortatowem na czele. Najbardziej zaludnioną wsią jest w tej chwili Zalasewo, które na koniec grudnia liczyło już – oficjalnie –  6.618 mieszkańców (czyli o ponad 500 osób więcej niż przed rokiem). Napływ mieszkańców jest tak duży, że w ciągu ostatnich lat ludność tego sołectwa podwoiła się. Dodajmy do tego liczną grupę – co najmniej kilkuset – niezameldowanych mieszkańców. Ale swoistym fenomenem we wzroście liczby ludności pozostają Rabowice. To sołectwo jeszcze w 2015 roku liczyło zaledwie 278 mieszkańców. Na koniec grudnia 2021 roku w Rabowicach mieszkało 1166 osób, co oznacza, że liczba ludności wzrosła czterokrotnie w ciągu sześciu lat.  Spory wzrost mieszkańców w ostatnim czasie nastąpił też w Gortatowie, Jasinie, Gruszczynie, czy Kruszewni.

Uciekają ze wsi

Nie wszystkie wsie w naszej gminie notują jednak wzrosty ludności. Mamy kilka sołectw, gdzie liczba mieszkańców powoli, ale systematycznie spada. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w sołectwach na północy gminy: w Uzarzewie (547 w 2015, obecnie 508 mieszkańców), w Wierzonce (411 w 2015r., obecnie 373 mieszkańców), czy w Wierzenicy (350 w 2015, a obecnie 321 mieszkańców). Trend spadkowy dotyczy także Bogucina, Kobylnicy, czy Janikowa.

Ludność Swarzędza i sołectw w latach 2017-2021

miejscowość    Rok 2017  Rok 2018Rok 2019Rok 2020Rok 2021
Swarzędz29.67829.36229.14228.69428.034
Bogucin1.0671.0751.0591.0491.032
Garby574614673709746
Gortatowo7247748749691.055
Gruszczyn2.5902.6602.7782.8752.925
Janikowo482491484470471
Jasin1.5071.6581.7431.7681.787
Karłowice367377367366367
Katarzynki6260606067
Kobylnica1.5841.5761.5401.5371.511
Kruszewnia483543548639686
Łowęcin585596593591601
Paczkowo1.7661.8141.8451.8431.862
Puszczykowo Zab.2124282728
Rabowice4986948861.0271166
Sarbinowo151153162162166
Sokolniki117115116115117
Uzarzewo524526534525508
Wierzenica326321327332321
Wierzonka393393375372353
Zalasewo4.7175.3025.7266.0956.618
Łącznie48.21749.12849.86050.31750.421
- Reklama -
- Reklama -