czwartek, 23 maja 2024
17.1 C
Swarzędz

Rusza budowa tunelu w Kobylnicy!

Rozpoczyna się – długo wyczekiwana przez mieszkańców - budowa tunelu w Kobylnicy. Inwestycja pochłonie blisko 50 mln zł, będzie zatem najdroższym przedsięwzięciem drogowym kiedykolwiek zrealizowanym w naszej gminie. Wraz z rozpoczęciem robót zmianie ulegnie - od wtorku, 27 września - dotychczasowa organizacja ruchu w tym rejonie, na co już teraz uczulamy kierowców.

Zobacz także

- Reklama -

Zakończyły się przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Inwestycja otrzymała od Starosty Poznańskiego tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co oznacza że wykonawca – firma STRABAG Sp. z o.o. – może wejść na plac budowy: – Dzięki temu jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli przekazać plac budowy. To oznacza, że wykonawca, który realizuje zadanie w trybie zaprojektuj i wybuduj, będzie mógł rozpocząć prace budowlane – poinformował we wtorek poznański Zarząd Dróg Powiatowych, jeden z głównych inwestorów tego zadania. Zadowolenia z rozpoczynającej się inwestycji nie ukrywa burmistrz Marian Szkudlarek: – Cieszymy się, i zapewne mieszkańcy mogą powiedzieć to samo, że wieloletnie starania o taki obiekt w tym miejscu przyniosły wymierny efekt. Wstępna koncepcja tego przedsięwzięcia pojawiła się przecież już na początku 2018 r., choć pierwotnie inwestycja znajdowała się na liście rezerwowej PKP. Po niezliczonych wizytach i interwencjach na kolei udało nam się urzeczywistnić plany i doprowadzić do tego, że dziś możemy mówić o budowie tego tunelu – podkreśla w rozmowie z „TS” gospodarz gminy. – Przez kolejnych 12 miesięcy będziemy obserwować jak przebiega ta budowa i dopingować, żeby odbywała się bez zakłóceń, byśmy za rok o tej porze mogli korzystać z tego obiektu – dodaje burmistrz.

Wraz z rozpoczęciem robót drogowych zmianie ulegnie jednak dotychczasowa organizacja ruchu w tym miejscu, na co już teraz uczulamy kierowców: – W pierwszym etapie utrudnienia czekają kierowców na ulicy Dworcowej w Kobylnicy. Poważniejsze zmiany w organizacji ruchu czekają nas w październiku – zapowiada Zarząd Dróg Powiatowych. Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio w firmie STRABAG, zaczną one obowiązywać najprawdopodobniej we wtorek, 27 września. Wówczas na ul. Dworcowej – na odcinku od ul. Krótkiej do ul. Swarzędzkiej – wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Objazdy z kolei poprowadzone zostaną ulicami Polną i Krótką. To na początek. Wraz z postępem robót budowlanych należy spodziewać się coraz większych utrudnień drogowych w tej części gminy:  – Dla samochodów ciężarowych ulica Swarzędzka będzie zamknięta w Kobylnicy. Objazd zostanie poprowadzony drogą krajową nr 92 (ulicą Bałtycką w Poznaniu) i drogą wojewódzką nr 194. Dla samochodów osobowych planuje się objazd w ciągu ulicy Dworcowej, w miejscu przecięcia budowanego tunelu z ulicą Dworcową. Tutaj objazd zaplanowano na południe od drogi, tymczasową drogą zbudowaną na działce rolnej. Ruch będzie odbywał się wahadłowo – mówiła nam w międzyczasie Katarzyna Fertsch, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – Na ulicy Swarzędzkiej utrudnienia będą w miejscu włączenia budowanej nowej drogi w ulicę Swarzędzką (na wysokości posesji nr 10) oraz na włączeniu do drogi wojewódzkiej nr 194 (pomiędzy linią kolejową a drogą wojewódzką nr 194). Ruch pojazdów osobowych będzie utrzymany, okresowo należy liczyć się jednak z ruchem wahadłowym na tych odcinkach – podkreślała. O dokładnych terminach będziemy informować na bieżąco. Warto jednak odnotować, że przejazd kolejowy pozostanie czynny do czasu uruchomienia tunelu pod linią kolejową.

Koncepcja całego przedsięwzięcia, przypomnijmy, zakłada likwidację istniejącego, mocno już wysłużonego przejazdu kolejowego w Kobylnicy i budowę 70-metrowego tunelu pod torami, kilkaset metrów w kierunku wschodnim od ul. Swarzędzkiej. Do tunelu prowadzić będzie nowy układ komunikacyjny, w skład którego – w II etapie inwestycji – wejdzie również rondo planowane na skrzyżowaniu ul. Swarzędzkiej i drogi wojewódzkiej nr 194. W ramach zadania przebudowane zostaną też dojazdy (w sumie około 500 metrów dróg). Powstanie 7-metrowa jezdnia, 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżka rowerowa. Inwestycja będzie kosztowała blisko 50 mln zł, będzie zatem najdroższym przedsięwzięciem drogowym kiedykolwiek zrealizowanym w gminie. Ok. 14 mln zł wyłoży na nią Swarzędz, resztę pokryje PKP PLK (ponad 20 mln) oraz powiat poznański (17 mln) i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -