środa, 12 czerwca 2024
19.4 C
Swarzędz

Swarzędzanie uciekają na wieś

Swarzędz z roku na rok ma coraz mniej mieszkańców. Tylko od 2017 r. ludność naszego miasta zmniejszyła się o prawie 2,5 tysiąca osób. Coraz mniej mieszkańców notują także Uzarzewo, Karłowice, Janikowo, czy Kobylnica. Za to prawdziwy „boom” demograficzny przeżywa kilka innych sołectw: z Jasinem, Kruszewnią, Zalasewem i Rabowicami na czele. To ostatnie - w ciągu kilku lat - zwiększyło liczbę swoich mieszkańców niemal czterokrotnie.

Zobacz także

- Reklama -

Oficjalnie jest nas ponad 50 tysięcy

Nasza gmina dynamicznie się rozrasta i zaludnia. Jest to szczególnie widoczne w ostatnim czasie, kiedy każdy rok przynosi wzrost liczby mieszkańców o kilkaset osób. Dotyczy to głównie osób z pobytem stałym. Spora jest też liczba osób, które tymczasowo zamieszkują Swarzędz oraz grupa niezameldowanych mieszkańców, którą ocenia się nawet na 5 – 7 tysięcy. Kilka tysięcy liczy też grupa mieszkańców narodowości ukraińskiej.W świetle najnowszych danych, odsetek osób zamieszkujących miasto – w porównaniu do sołectw –  spada. Na koniec 2022 r. gmina Swarzędz liczyła 50,5 tys. mieszkańców, z czego 53,9% naszej społeczności mieszkało w Swarzędzu (rok temu 55,5%, a dwa lata temu 57%), a 46,1% w swarzędzkich sołectwach.

3 tys. mniej w ciągu 7 lat

Z roku na rok Swarzędz zamieszkuje coraz mniejsza liczba osób. Nasze miasto powoli, ale systematycznie się wyludnia. Jeszcze w 2015 r. miasto liczyło ponad 30 tys. osób, w 2019 r. już tylko 29,1 tys. W 2022 roku liczba mieszkańców spadła natomiast do poziomu 27,2 tys. osób, czyli zmniejszyła się –  w ciągu ostatnich 7 lat – o prawie 3 tys. obywateli.

Coraz ludniejsze południowe wsie

Od kilku lat „boom” demograficzny przeżywają za to niektóre podswarzędzkie sołectwa, z Zalasewem, Rabowicami, Jasinem, Gruszczynem, Kruszewnią i Gortatowem na czele. Najbardziej zaludnioną wsią jest w tej chwili Zalasewo, które na koniec grudnia liczyło – już  oficjalnie – 6,9 tys. mieszkańców. Niezameldowanych mieszkańców Zalasewa może być kolejne 2-3 tys.  Swoistym fenomenem we wzroście liczby ludności pozostają z kolei Rabowice. To sołectwo jeszcze w 2015 r. liczyło zaledwie 278 mieszkańców. Na koniec grudnia 2022 r. w Rabowicach mieszkało 1,3 tys. osób, co oznacza, że liczba ludności wzrosła niemal pięciokrotnie w ciągu siedmiu lat, a sołectwo znalazło się na szóstym miejscu wśród najludniejszych swarzędzkich sołectw. Spory wzrost mieszkańców w ostatnim czasie nastąpił też w Gortatowie, Jasinie, Gruszczynie, czy Kruszewni i Garbach.

Północne sołectwa tracą mieszkańców

Nie wszystkie wsie w naszej gminie notują jednak wzrost ludności. Mamy kilka sołectw, gdzie liczba mieszkańców powoli, ale systematycznie spada. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w sołectwach na północy gminy: w Uzarzewie (547 w 2015 r., obecnie 502 mieszkańców), w Wierzonce (411 w 2015 r., obecnie 357 mieszkańców), czy w Wierzenicy (350 w 2015 r., a obecnie 331 mieszkańców). Trend spadkowy dotyczy także Bogucina, Kobylnicy, czy Janikowa.

Ludność Swarzędza i sołectw w latach 2017-2022:

miejscowość    Rok 2017  Rok 2018Rok 2019Rok 2020Rok 2021Rok 2022
Swarzędz29.67829.36229.14228.69428.03427.295
Bogucin1.0671.0751.0591.0491.0321.041
Garby574614673709746820
Gortatowo7247748749691.0551.113
Gruszczyn2.5902.6602.7782.8752.9253.003
Janikowo482491484470471463
Jasin1.5071.6581.7431.7681.7871.834
Karłowice367377367366367363
Katarzynki626060606772
Kobylnica1.5841.5761.5401.5371.5111.507
Kruszewnia483543548639686815
Łowęcin585596593591601623
Paczkowo1.7661.8141.8451.8431.8621.868
Puszczykowo Zab.212428272826
Rabowice4986948861.0271.1661.338
Sarbinowo151153162162166167
Sokolniki117115116115117119
Uzarzewo524526534525508502
Wierzenica326321327332321331
Wierzonka393393375372353357
Zalasewo4.7175.3025.7266.0956.6186.891
Łącznie48.21749.12849.86050.31750.42150.548
- Reklama -
- Reklama -