niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Kopciuchy już z mandatami!

Wraz z nowym rokiem w Wielkopolsce, a więc i w naszej gminie zaczął obowiązywać zakaz używania pieców o najniższej klasie, czyli tzw. kopciuchów. Mieszkańcy, którzy nadal z nich korzystają mogą zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych kary.

Zobacz także

- Reklama -

Według uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od 1 stycznia br. korzystanie z tego typu źródeł ogrzewania może być karane. Osobom, które nadal korzystają z kotłów centralnego ogrzewania grozi grzywna nawet w wysokości 5 tys. zł. O konieczności wymiany tzw. kopciuchów mieszkańcy byli w ciągu ostatnich lat informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu, a także za pośrednictwem ulotek, które były kolportowane na terenie gminy. Dodatkowo każdy właściciel nieruchomości został zobowiązany do złożenia deklaracji określającej istniejące źródło ogrzewania. Teraz natomiast strażnicy zaczęli przeprowadzać kontrole posesji, żeby sprawdzić czy ich właściciele dopełnili obowiązku związanego z wymianą pieca: – Zakończył się kilkuletni okres abolicji kopciuchowej, dlatego od nowego roku ruszyły kontrole nieruchomości pod tym kątem. Są one prowadzone sukcesywnie. Wystawiliśmy już pierwsze mandaty, choć nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją, by ktoś nie wiedział, że stary piec należało wymienić. Oznacza to, że kampania informacyjna gminy oraz Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie była skuteczna – mówi w rozmowie z „TS” Piotr Kubczak, komendant miejscowej Straży Miejskiej. Jak wyglądają kontrole? – Dysponujemy listą nieruchomości, które w poprzednich latach były przez nasze patrole kontrolowane pod kątem spalania odpadów i co do których mamy wiedzę, że posiadają kotły bezklasowe. Są one przez nas kontrolowane w pierwszej kolejności. Ale nie jest tak, że za wszelką cenę wystawiamy mandaty, każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Należy jednak pamiętać o tym, że przeprowadzenie kontroli i ewentualne uiszczenie mandatu nie zwalnia z obowiązku wymiany starego pieca. Właściciel nieruchomości dostaje w takim przypadku rozsądny czas na wymianę, a po tym czasie przeprowadzamy kolejną kontrolę, by sprawdzić czy dopełnił obowiązku. W tym celu kolportujemy wśród mieszkańców ulotki, w których znajdą dokładne informacje skąd pozyskać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania i jak wyglądają procedury w tej sprawie krok po kroku – tłumaczy szef municypalnych, podkreślając jednocześnie, że niekorzystanie z kopciucha nie zwalnia z jego wymiany, jeśli jest on podłączony do instalacji grzewczej: – Każdy bezklasowy piec, który jest podłączony do systemu ogrzewania musi zostać zastąpiony nowym, najlepiej 5-kasowym urządzeniem. Nie interesują nas tylko kotły, które nie są sprzężone z instalacją, czyli takie które nie wykazują gotowości do użycia – wyjaśnia, dodając że mandat w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wynosi 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. – Krótko mówiąc, z kopciuchów po prostu nie opłaca się już korzystać. Kontrole nieruchomości w gminie będą w tym celu prowadzone przez cały rok i do skutku. Mamy nadzieję, że za jakiś czas liczbę kopciuchów w gminie będzie można policzyć na palcach jednej ręki – podsumowuje P. Kubczak.Jak z kolei szacunkowo podaje Swarzędzka Inicjatywa Antysmogowa SMOG STOP, w naszej gminie może działać aktualnie blisko 900 kopciuchów.Odnotujmy jednocześnie, żena wymianie kotłów pozaklasowych się nie kończy, bo – według uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – do końca 2025 r. bardziej ekologicznymi rozwiązaniami należy zastąpić piece kaflowe lub typu koza (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń), natomiast do końca 2027 r. kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

- Reklama -
- Reklama -