wtorek, 23 lipca 2024
16.6 C
Swarzędz

Wyspa tak, wieże nie?

Co powstanie na Ligowcu? Koncepcję zabudowy tego terenu nowoczesnymi apartamentowcami opracował na zlecenie gminy zespół specjalistów z Politechniki Poznańskiej. Teraz miasto konsultuje ten pomysł z mieszkańcami.

Zobacz także

- Reklama -

Jakiś czas temu ratusz zaprezentował opracowaną przez zespół prof. Sławomira Rosolskiego i Roberta Barełkowskiego koncepcję zagospodarowania lotniska na Ligowcu zabudową mieszkaniową, roboczo nazwaną „wyspą wież”. Zakłada ona wzniesienie 15-piętrowych apartamentowców w strukturze parkowo-leśnej z łączną liczbą ok. 2500 mieszkań. Z terenu o powierzchni 120 hektarów korzystałoby ponad 8 tys. mieszkańców. Obok mieszkaniówki – od strony drogi wojewódzkiej – przewidziane zostały tereny usługowe, od południa natomiast – tereny rekreacyjne. W projekcie uwzględniony został także lokalny układ drogowy z licznymi rondami i parkingami, a także dwa wyjazdy na drogę wojewódzką: przez ul. Helikopterową oraz w rejonie stacji paliw. Koncepcja ta została w międzyczasie zaprezentowana swarzędzkim radnym, teraz miasto konsultuje ją z mieszkańcami okolicy. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w środę, 27 listopada w podstawówce w Kobylnicy. Wzięli w nim udział – obok zainteresowanych mieszkańców i władz gminy – autorzy projektu. W trakcie trwającej blisko 3 godziny dyskusji przedstawiono szczegółowe założenia koncepcji. Część mieszkańców wyraziła jednak sprzeciw dla „wyspy wież” na terenie lotniska, obawiając się przede wszystkim chaosu komunikacyjnego w tej okolicy, skrytykowano też sam pomysł wzniesienia nowoczesnych apartamentowców, stwierdzając że o ile pasuje on do większych miast, o tyle przeczy już idei mieszkania w mniejszej miejscowości, takiej jak pobliski Bogucin, czy Kobylnica. Pojawiły się także głosy, domagające się pozostawienia w tym miejscu terenów zielonych. Takiego przeznaczenia tej nieruchomości gmina jednak nie może uwzględnić w opracowywanych koncepcjach, ponieważ nie jest jej właścicielem. Jak jednocześnie przypomnieli przedstawiciele gminy, koncepcja zagospodarowania Ligowca wyspą wież powstała jako alternatywa dla przemysłu w tym miejscu, o co zabiegał Aeroklub Poznański, który tak przeznaczony teren mógłby w całości sprzedać zainteresowanemu nim inwestorowi. Dlatego też gmina postawiła weto dla takiego rozwiązania, proponując na Ligowcu – zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej w 2016 r. wśród mieszkańców – właśnie zabudowę mieszkaniową. Władze miasta uspokajały też, że żadna decyzja w sprawie zagospodarowania terenu Ligowca nie zapadła, zwłaszcza że nie zostały zakończone prace nad studium gminy dla tego terenu. Jak zapowiedział burmistrz Marian Szkudlarek, miasto zmodyfikuje koncepcję zagospodarowania lotniska, biorąc pod uwagę pojawiające się opinie mieszkańców na ten temat. – Ten projekt jest futurystyczny i także mam co do niego wątpliwości. Zależało nam, by poznać państwa opinię na ten temat. Dzięki takim spotkaniom zyskujemy wiedzę, w którą stronę realizować założenia studium dla tej nieruchomości – powiedział gospodarz miasta.

Wyspa wież to 15-piętrowe apartamentowce w strukturze parkowo-leśnej. Miejsce to – jak mówią architekci – mogłoby stać się wizytówką miasta. Pomysł ten wywołał sprzeciw części swarzędzan, zwłaszcza mieszkających w tej okolicy.
- Reklama -
- Reklama -