15.8 C
Swarzędz
sobota, 25 września 2021

Mamy prawie 600 zakażeń!

Do prawie 600 wzrosła liczba mieszkańców naszej gminy z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Aż 495 mieszkańców to tzw. aktywne przypadki. Tylko w ciągu 2 dni pojawiło się 69 nowych przypadków. Łącznie w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano – w świetle oficjalnych statystyk - ponad 14,6 tys. zakażeń i ponad 100 zgonów.

Zobacz także

Od dwóch tygodni stolica Wielkopolski i gminy ościenne notują gwałtowny przyrost liczby mieszkańców z potwierdzonych zakażeniem SARS-CoV-2. Od ponad tygodnia – w aglomeracji poznańskiej – przybywa dziennie po kilkaset przypadków zakażeń koronawirusem. Sytuacja epidemiologiczna staje się coraz bardziej poważna. Zaczyna brakować covidowych łóżek i respiratorów. Z najnowszych informacji, które przekazał – podczas konferencji prasowej – prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wynika, że w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej pozostały tylko 4 wolne respiratory.

47 tys. zakażeń w Wielkopolsce

Tylko w miniony czwartek, Wielkopolska odnotowała rekordową liczbę – ponad 3,9 tys. – nowych zakażeń.  Od początku pandemii w województwie wielkopolskim  potwierdzono ponad 47,6 tys. zakażonych i 14 tys. ozdrowieńców.  692 osoby zmarły.

Ponad 14,6  tys. w Poznaniu i 17 gminach powiatu

Od kilkunastu dni gwałtownie przybywa nowych przypadków w Poznaniu i powiecie poznańskim. Tylko w miniony  czwartek, 5 listopada Poznaniu zanotowano ponad 1 tys. nowych przypadków SARS- CoV-2, a w gminach powiatu poznańskiego  259  przypadków..

Do tej pory – w świetle danych Ministerstwa Zdrowia –  liczba zakażeń w stolicy Wielkopolski i 17 gminach powiatu poznańskiego (w tym gminy Swarzędz)  przekroczyła  14,7 tys., z czego w Poznaniu – 8,6 tys. zakażeń, a w powiecie poznańskim – 6 tys. zakażeń. Zmarło ponad 100 osób (76 w Poznaniu, 31 w gminach powiatu poznańskiego, z  czego 3 w Swarzędzu).

Prawie 600 zakażonych mieszkańców gminy!

Zdecydowanie pogarsza się także sytuacja w naszej gminie, a liczba przypadków gwałtownie rośnie.  Statystyki Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej nie napawają optymizmem. Tylko w ciągu kilku 2 dni (od 3 listopada do 5 listopada) liczba nowych przypadków w naszej gminie wzrosła o 69 i wynosi obecnie 556.

Aż 495 mieszkańców to tzw. aktywne przypadki.  Obecnie cztery osoby są w szpitalu, a trzy zmarły. Tyle oficjalne dane Powiatowego Sanepidu, który notuje opóźnienia w aktualizacji danych – co potwierdzają inspektorzy PSSE – podkreślając, że liczba przypadków w naszej gminie jest zdecydowanie wyższa i może wynosić grubo ponad 600.

Zakażenie koronawirusem notujemy zatem u co setnego mieszkańca gminy, choć epidemiolodzy twierdzą, że liczbę potwierdzonych zakażeń należy pomnożyć razy 5, bo tyle jest osób, które – ze względy na brak objawów – nie zostały wykryte. Wówczas w 50 – tysięcznej gminie mielibyśmy ok. 2,5 tys. przypadków, oznaczałoby to, że już co 20 – ty mieszkaniec naszej gminy miał styczność z wirusem SARS-CoV-2.

Swarzędz z najwyższą liczbą zakażonych w powiecie

Gmina Swarzędz, prowadzi niestety w niechlubnych statystykach poznańskiej PSSE. Jako gmina z największą liczbą mieszkańców, ma też odpowiednio najwyższą liczbę przypadków koronawirusa. Sporo przypadków notują także gminy: Komorniki – 436, Dopiewo – 363, Kórnik – 365, czy Tarnowo Podgórne – 341. Zdecydowanie najmniej potwierdzonych przypadków – bo zaledwie 94 – jest w Kleszczewie.

- Reklama -
- Reklama -

Aktualności

- Reklama -