sobota, 22 czerwca 2024
20.8 C
Swarzędz

Wraków sukcesywnie ubywa

Trwa oczyszczanie miasta z samochodowych wraków. W minionym tygodniu, dzięki pracy strażników miejskich, z ulic zniknął już 23. w tym roku nieużytkowany pojazd.

Zobacz także

- Reklama -

Od początku roku ze swarzędzkich ulic odholowano już 23 porzucone pojazdy. Ostatni w minionym tygodniu: – Tym razem na lawecie odjechał Citroen porzucony na osiedlu Raczyńskiego, przed blokiem nr 30. To już numer „23″ w tym roku. W porównaniu do kilku poprzednich lat jest ich zdecydowanie mniej, co wiążemy ze zmianą przepisów (wysokości opłat celnych) za sprowadzane do Ukrainy samochody – relacjonuje Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej.

Odnotujmy, że w minionym roku swarzędzcy strażnicy usunęli lub spowodowali usunięcie 57 porzuconych pojazdów. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat łącznie z gminnych ulic zniknęło już prawie 140 samochodowych ruin. Najwięcej tego typu pojazdów parkowanych jest na terenach miejskich, sporo także na terenach spółdzielczych, nieco lepiej jest pod tym względem w sołectwach. Co jednak kwalifikuje pojazd do odholowania? Brak tablic rejestracyjnych, wyciekające płyny eksploatacyjne, poprzebijane opony lub stan wskazujący na to, że nie jest używany. – Nie wystarczy, że samochód jest brudny, czy zaniedbany – tłumaczy jednak szef swarzędzkiej Straży Miejskiej. – Nie można nikogo karać, jeżeli używa auta sporadycznie, na przykład kilka razy w roku, a tacy kierowcy także się zdarzają. Nie możemy im zabronić, żeby auto stało na parkingu przed domem. Aby ukarać właściciela, pojazd musi spełniać określone warunki. Najlepiej, żeby mieszkańcy zgłaszali takie przypadki Policji lub Straży Miejskiej, wtedy przyjeżdżamy we wskazane miejsce i oceniamy sytuację – apeluje komendant.

- Reklama -
- Reklama -